Pogledajte određenu poruku
Staro 26. 02. 2011.   #30
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Default

Nije u pitanju kućna, već SOHO mreža. Poverljivi podaci mojih klijenata su mi veoma bitni, ali pošto iznamljujem stan nisam u mogućnosti da bušim zidove na 5 mesta zarad žične mreže.

Plastični primer: klijent traži da se napravi sto koji ima nosivost 100kg (po specifikaciji). Neki bi testirali njegovu nosivost sa 105-110kg. Ako je neznatna razlika u ceni izrade (a koristeći KeePass ne postoji razlika između automatizovanog unosa lozinke od 10 ili 63 znaka) u zavisnosti od uslova korišćenja testirao bih nosivost sa 250-300kg. Ako sto ipak popusti tokom korišćenja visoka je šansa da su njegovi radnici koristili na taj sto stavili predmet značajno teži od maksimalno dozvoljene nosivosti.

Korišćenjem jakih algoritama enkripcije uz slučajno generisane dugačke ključeve sa rokom trajanja mogu klijentu odgovorno da tvrdim da sam preduzeo neophodne mere obezbeđenja njegovog (npr.) AdSense ili NameCheap naloga. Uz doslednu primenu i dokumentovanje celokupnog procesa značajno sam smanjio svoj udeo odgovornosti ukoliko ipak dođe do upada.

A mom trenutnom klijentu je bilo dovoljno kauboj-kodera u zadnjih 15 godina. Na početku naše saradnje sam odmah morao da saniram 2 potvrđena incidenta u njegovim web aplikacijama. Od tada sam tokom revizija postojećeg koda i konfiguracija servera uočio barem još 50 propusta koji su mogli dovesti do ozbiljnih posledica po njegovo poslovanje: izgubljeni klijenti, krađa kartica i poverljivih podataka, nehatno distribuiranje zlonamernog softvera ka preko pola miliona posetioca mesečno, itd.

Po ugovoru moram preduzeti sve mere da umanjim mogućnost bilo kakvog vida zloupotrebe na najmanju moguću razumnu meru.
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat