Pogledajte određenu poruku
Staro 25. 11. 2010.   #2
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Proces testiranja bilo koje aplikacije je utoliko slozeniji ukoliko je i sama aplikacija slozenija (ima veci broj funkcionalnosti, koje su u medjusobnoj onoj ili ovoj vezi itd...).

Neki sw koji je besplatan i koji ce ti omoguciti da samo svoju aplikaciju "propustis" kroz njega i da si onda siguran da je tvoja aplikacija testirana sa svih aspekata, ne verujem da ces naci.

Kako je i svaka aplikacija, manje-vise prica za sebe, toliko univerzalno resenje nisam video da postoji.

Ono sto mozes da uradis, a sto je i najsavremenija tehnologija testiranja, jeste pisanje raznih unit testova (za php, js ...). Na ovaj nacin ces biti siguran da je tvoja aplikacija dobro testirana, koliko si dobro napisao testove i koliko si pokrio istim razne situacije.

Pored unit testova tu je i selenium koji upravo omogucava da napises "simulaciju" korisnika aplikacije.
Dakle, i tu sam moras da se potrudis i da napises sto je vise moguce testova u razlicitim okruzenjima i sl.

Pored toga, ukoliko si ti sam pisao kod, ili znas kako isti funkcionise, uzmi i procesljaj ga i uzduz i popreko. Gledaj da nadjes da li ima neceg sumnjivog u samom kodu.

I za kraj bilo bi dobro da das nekom od krajnjih korisnika aplikacije da testiraju tu beta verziju. Njihov feedback je uvek veoma dragocen, jer na taj nacin vidis i kako sami korisnici koriste aplikaciju i da li zbog njihovog nestrucnog ili strucnog rukovanja dolazi do nekih situacija koje nisi mogao sam da predvidis i kojih se nikada ne bi setio.

Nadam se da sam ti bar malo bio od pomoci.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" _korso_ za poruku: