Pogledajte određenu poruku
Staro 22. 05. 2006.   #20
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao jablan
Blago tebi, daćeš mi malo toga što imaš da i ja vidim takve stvari. Većina developera danas ne može da kodira bez inteligentnog editora
Slično okruženje za razvoj je već napravljeno: VS. Stvarno ne znam kako je to postignuto pošto nisam radio u VS, ali to jednostavno govori da stvar nije nemoguća za realizaciju. Uz tehnologije koje odvajaju konstrukciju, prezentaciju i ponašanje (na obe strane) moguće je napraviti kvalitetan IDE. Razmisli sam, da li bi mogao napraviti alat za razvoj aplikacija ako znaš da ti tehnologija odvaja jasno i nedvosmisleno odvajanje ta tri dela (konstrukciju, prezentaciju i ponašanje)?

Citat:
Originalno napisao jablan
dosad nisam sreo ni sa jednim koji izlazi na kraj sa JavaScriptom.
JavaScript jeste čudan. C-olik je, ali je toliko daleko od svih C-olikih jezika pa zavara. Ljudi uglavnom kontaju da ako im je sintaksa poznata da će lako izaći na kraj sa samim jeziku i čine osnovnu grešku. Kao i bilo koji drugi jezik i njemu treba posvetiti vremena da bi se savladao. Kratak uvod za programere.

Ne treba zaboraviti osnovnu stvar: JS se razlikuje od većine programskih jezika sa kojima ste radili i to što vam je sintaksa poznata vam daje samo malu prednost (možda vas čak i usporava) u odnosu na totalnog početnika.

Citat:
Originalno napisao jablan
Mislio sam na dva programska (JavaScript i jedan, nadam se samo jedan, serverski) jezika plus HTML.
Sorry, skroz sam isključio iz priče server side jezike. Ako ćemo po knjizi, njihova jedina uloga je da isprintaju stranicu, uključe odgovaraje CSS i JS fajlove. U AJA (može bez X) priči sve što treba je da proslede par objekata nakon što odrade posao.

Citat:
Originalno napisao jablan
Sve jedno kakva, u sva ta tri jezika ti možeš (neki to koriste, a mnogi nehotično i zloupotrebljavaju) da utičeš na izgled stranice. Što je u opštem slučaju jedan mess.
Slažem se. To jednostavno znači da su potrebne osobe koja dobro poznaje client side da sve to uveže kako treba (koja može da kaže da je takav i takav markup sranje, da želi takav output za asinhrone zahteve itd). Malo je glupo da svi članovi tima znaju te stvari. Jednostavno zahteva se poseban tip stručnjaka koje naši fakulteti još uvek ne proizvode i ne možeš ih naći na svakom ćošku...

---

Ne kažem da su današnje web tehnologije savršene ili da nema mesta za unapređenja. Samo to što izgledaju malo čudno ljudima koji ne mogu odmah da iskoče iz desktop alata i prihvate se web razvoja bez perioda prilagođavanje ih ne čini lošim. Mogu biti dosta bolje, ali loše nisu...

Poslednja izmena od Ilija Studen : 22. 05. 2006. u 17:06.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat