Pogledajte određenu poruku
Staro 04. 10. 2005.   #3
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Gro problema lezi u tome da smo mi (mozda?) i dalje vrlo bias-ovani u tom pogledu. 80% web populacije koja koristi Internet on regular/daily bases je iz razvijenih zemalja (gde, jelte, svako ima broadband) i veze nema sa IT-jem, odnosno vole da im je sve onako kako su "navikli" da bude. Pogotovo stariji ljudi. Zaista me ne bi cudilo da su izdresirani da kliknu samo na ono sto je "podvuceno plavim". Jednostavno ne razmisljaju, niti ih uopste interesuje da menjaju navike.

Mi nekako (bar mi se tako cini) ocekujemo da ako covek koristi racunar i ima internet, automatski poseduje neki promil IT obrazovanja i ne pada na te fore "link mora biti plav i podvucen da bi se video".

U toj konstelaciji web je samo mesto da se nadju potrebne informacije / usluge / proizvodi i taj gro ljudi verovatno nikad nije pomislio "wow, kakav divan sajt". To im je jednostavno van fokusa... Ovi guideliness se prakticno odnose na sajtove kojima je ciljna grupa non-IT populacija i tu je svako slovo koje je Nielsen napisao na svom mestu. Cilj je, naravno, zadrzati posetioca sto duze na sajtu i navesti ga da ostvari vas cilj (registruje se, kupi nesto, blabla), i tu dolaze najvise do izrazaja upravo takvi elementi. Hoces nesto da istaknes, moras da lupis xx-large font na drecavo-zutoj pozadini i debelim okvirom, etc...

Kao i dizajn samog Windowsa uostalom - ako hoces da snimis/odstampas dokument, nema ti tu sta da razmisljas kako se ta opcija zove i gde se u menijima nalazi... Niti te interesuje neki istripovani fancy front-end dizajner koji je smislio da nazove opciju "Store" umesto "Save" i da je smesti u "Options" umesto u "File"...to je jednostavno to...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat