Pogledajte određenu poruku
Staro 06. 06. 2009.   #81
smarkovic
Slobodan Marković
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 153
Hvala: 67
86 "Hvala" u 30 poruka
smarkovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za smarkovic
Default

Kao neko ko na UO RNIDS nije glasao za odobravanje ovakve kampanje, ne mogu da govorim u odbranu usvojenog koncepta, ali ima nekoliko stvari u ovom threadu koje traže odgovore i pokušaću da ih ponudim:

Pre svega, kao što sam to već rekao ranije u ovom threadu, smatram da je najsvetliji momenat RNIDS u ovoj epizodi to što su direktor i drugi članovi UO ipak izašli u javnost, uključili se u diskusiju i ponudili neke odgovore. Svest o tome da zauzimanje stava o nekom pitanju povlači za sobom i visok stepen odgovornosti prema javnosti, nije kvalitet koji se često viđa danas u Srbiji. Samo sa takvim pristupom u radu, RNIDS ima šanse da dalje napraduje.

Što se tiče nabavki: iako nije javno preduzeće, svi u RNIDS su svesni specifične pozicije koju organizacija ima i jedan od prvih dokumenata koje je UO RNIDS doneo pre dve godine bio je Pravilnik o načinu raspolaganja finansijskim sredstvima i sprovođenju postupka nabavki. O tome sam više puta već pričao, ali nije na odmet da ponovim. Dakle, ovaj dokument, poput istih pravila drugih sličnih organizacija, uvodi tri nivoa vrednosti nabavki i tri procesa koji se primenjuju u svakom od slučajeva. Prvi nivo (vrednost posla do 200.000 din) podrazumeva slobodu direktnog ugovaranja od strane direktora. Drugi nivo (vrednost posla od 200.000 do 500.000 din) podrazumeva sprovođenje zatvorene ili otvorene nabavke od strane direktora uz pribavljanje tri ponude. Treći nivo (vrednost posla preko 500.000 din) podrazumeva obavezno sprovođenje otvorenog postupka javne nabavke (tender), isključivo na osnovu odluke upravnog odbora. Dakle, upravni odbor se pita samo za nabavke većih vrednosti, dok je ugovaranje poslova radi dnevnog obavljanja poslova organizacije povereno direktoru. Iz ovoga svako može da zaključi da visina ugovora i način izbor firme koja je osmislila ovu kampanju spada u prvi gore opisani slučaj.

Što se tiče toga da li fond, kao zakonski regulisana forma organizovanja, jeste ili nije neprofitna organizacija, mislim da nema smisla diskutovati, jer sve jasno piše u zakonu. Dakle, nedvosmisleno jeste i RNIDS u potpunosti poštuje sve zakonske odredbe i ograničenja u tom smislu. Takođe, RNIDS ide i dalje od zakonskog minimuma, recimo donoseći detaljna pravila i planove za obezbeđivanje javnosti rada, angažovanjem revizorske kuće za proveru finansijskog poslovanja svake godine itd. RNIDS je, naravno, uvek otvoren za bilo koju inspekciju/sudski organ/ICANN/itd. koji bi proverili poslovanje RNIDS, ako postoji sumnja u bilo kakvu neregularnost u poslovanju. Štaviše, i preko ovih foruma svako zainteresovan može da dobije više informacija o radu RNIDS iz prve ruke, nego o detaljima rada bilo koje druge organizacije u Srbiji. Ja ovo ne smatram kao nešto posebno, nego kao osnovni standard rada RNIDS i drago mi je da smo uspeli da se izborimo za uspostavljanje jednog takvog sistema.

I na kraju par reči, hladne glave, na uvek uzavrelu temu sukoba interesa. Interesi su ono što pokreće svet. Različiti ljudi sa različitim interesima se okupljaju u organizacije poput RNIDS, sa ciljem usaglašavanja zajedničkih interesa, kako bi svi zajedno napredovali u oblasti delovanja organizacije. Potpuno isključivanje određene interesne grupe iz rada organizacije nikada ne može da obezbedi napredak, jer se iz priče isključuju oni koji su direktno zainteresovani za njen dalji napredak, a balans se formalno prebacuje u korist ostalih interesnih grupa. Dodatno, što je još opasnije, delovanje isključene interesne grupe prebacuje se iz "legalnih" (vidljivih) i "ilegalne" (teško uočljive) tokove, što stvara još širi prostor za korupciju. Zato je od presudne važnosti za opstanak svake organizacije tipa RNIDS da pravilima o internom funkcionisanju obezbedi najmanje 1) zastupljenost različitih interesa u skupštini, 2) učešće u radu skupštine na principima efikasnosti i ravnopravnosti, 3) podelu odgovornosti uz obezbeđivanje visokog nivoa javnosti u procesu donošenja odluka. Jedino istrajan rad na primeni svega pomenutog, od strane članova RNIDS i delovanja šire javnosti, može da pomogne RNIDS u sprečavanju negativnih efekata sukoba interesa.

Što se tiče mog stava o kampanji: činjenica jeste da intrigira (da ne kažem oštro polarizuje) javnost, ali to je moralo da bude suptilnije upakovano, imajući u vidu specifični položaj RNIDS kao organizacije. Dizajn je svakako morao da bude inventivniji, a sadržaj sajta bogatiji i korisniji za krajnje korisnike. U najmanju ruku, sadašnji sajt je mogao da prođe kao verzija 1, koja bi se dalje uobličavala, a ne da se takva lansira u javnost.

Pročitao sam sve poruke poslate do sada u ovom threadu i "zahvalio" sam se nekim autorima, koji su čini mi se pogodili u središte problema. Ja sam lično izvukao pouku iz ove epizode i nije mi problem da kažem na čemu ću insistirati u bližoj budućnosti (mada sam na tome insistirao i do sada... nadam se većem razumevanju kod ostalih članova UO nakon reakcije stručne javnosti na ovu kampanju): svi segmenti narednih kampanja RNIDS (osmišljavanje kampanje, dizajn materijala, usluge oglašavanja itd.) moraće da budu spojeni u jedinstveni projekat, što će omogućiti da se, osim direktora, u proces osmišljavanja kampanje i poruka koje RNIDS upućuje javnosti uključi i UO (kao telo koje ima najveću odgovornost za delovanje RNIDS, posle Skupštine, naravno). Dakle, kampanja će morati da bude detaljno isplanirana i osmišljena, nabavke usluga javne, a efekti mereni pre i posle. Meni je lično žao što tako nije urađeno od početka, ali jedini način da dobijemo bolji RNIDS, jeste da mrdnemo guzu i delujemo konstruktivno u okviru same organizacije. Sve drugo, čini mi se, ne vodi nas bliže nekom rešenju... Za razliku od YU NIC, kada nije postojao način da se pozitivne promene sprovedu u nekom razumnom vremenskom periodu, sa RNIDS imamo takvu šansu.

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovorite uz citat
4 članova zahvaljuje smarkovic za poruku: