Pogledajte određenu poruku
Staro 17. 02. 2008.   #24
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Sticajem okolnosti, imala sam prilike da izbliza posmatram kako to ide sa VC u silikonskoj dolini. Naime, nas blizak prijatelj sad vec izvodi ne znam koji po redu start-up i mogu vam reci, nije nimalo jednostavno doci do kapitala. Nekad uspe, a mnogo cesce ne uspe. Onima sto misle da je najvaznija ideja, odmah da kazem ne kaze se ovde dzabe "ideas, dime a dozen".

Cak i kad imas najbolju mogucu ideju, seed money, ekipu koja gine da se nesto uradi, vec neke kupce i ugovore potpisane, itd. dodje na red da treba da dilujes sa tipovima iz Sekvoje i slicnih mrestilista ajkula. Kao prvo, oni gledaju da ti uzmu sto god mogu i tu se sredstva ne biraju. Tako je nas prijatelj jednom dosao u situaciju da su ga sopstveni advokati zajebali pa su im VC bukvalno oteli kompaniju i ostavili ih da se vuku po sudovima sto je na kraju zavrsilo nekim bednim setttlement-om. Ako i daju pare, oni gotovo po pravilu dovedu svoju ekipu da vodi posao i tu onda cesto nastane kurslus. Tako da, ako hoces sa ajkulama da plivas i sam moras da imas ajkulu uz sebe da te vodi kroz proces.

Pre jedno dve godine sam i licno prisustvovala sastanku gde se kompanije predstavljaju investitorima na Keiretsu forumu www.k4forum.co. Tu ne mozes ni da se predstavis ako prvo ne uplatis par hiljada dolara. Tom prilikom su bile tri kompanije, jedna je bila www.socrates.com. Taj covek je vec bio ulozio 20 miliona u kompaniju pre nego sto je dosao na Keiretsu (pare je napravio prvo preko art.com). Drugi su bili neki sto su imali mobile application (nista vise se posle o njima nije culo), i treci neki tip sto je izumeo neku spravicu sto se ugradjuje u puteve pa kad je magla vidis kuda ides. Niko tada nije bio dobio pare.

Bankari isto tako nisu u poslu da finansiraju necije velike snove. Treba debelo da se pokazes da bi dobio kredit. Jeste lakse nego u Srbiji, to stoji, ali ipak ne dele sakom i kapom. Ono sto je lakse je da ako i propadnes, mozes da pocnes ispocetka. I na kraju, samo obezbedjivanje kapitala, ne znaci da ce posao i uspeti. Prica o potrosenim milionima sa nikakvim rezultatom ima isto tako mali milion.

Tajnu uspeha, jos niko nije provalio jer da jeste svi bi pravili pare kao ludi. Potreban je ne samo rad nego i potpuna predanost i vera u ono sto se radi (nema odmora dok traje obnova), otvoriti cetvoro ociju i usiju da bi zastitio svoje interese, i na kraju treba imati i srece. Biti na pravom mestu u pravo vreme.

Sve ovo govorim ne da nekoga obeshrabrim nego da vam mozda razbijem neke zablude. U svakom slucaju, dajte dobre projekte pa ce se i put ka uspehu (mozda) naci. Ako vam trebaju veze napolju, i toga ima. Ali od necega se mora poceti, pricanje u prazno sigurno ne vodi nicemu.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Lalaland za poruku: