Pogledajte određenu poruku
Staro 01. 02. 2011.   #141
Ivalex
profesionalac
Qualified
 
Avatar Ivalex
 
Datum učlanjenja: 01.11.2008
Lokacija: Belgrade, Serbia
Poruke: 124
Hvala: 47
9 "Hvala" u 7 poruka
Ivalex is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Ivalex
Default

I ako sam bio jedan od prvih koji je poceo da pljuje svuda gde god da sam stigao na ovu temu...
Pa sad nesto razmisaljm, i moze sajt ovog tipa da dostigne ovu cenu.

Iz par razloga.
Prvi je vrsta klijeta. Jos dok sam bio u seri grafickog dizajna i bredinga. Piramida klijenata koji najvise placaju ide ovako: (obrnutim redosledom)
-Fizicka lica
-Mali-srednji biznisi
-Srednj-veliki biznis
-Korporacije
-Drzava
I iz nekih krugova znam da "breding" jedne drzavne istitucije ili projekta moze da kosta i po 15 hiljada evra, a ne retko i vise (ponekad puno vise). I ako usluga tog tipa "moze" da se zavrsi i po 3-6 puta manjoj ceni.

Drugi razlog jer je to agencija - firma - kompanija.
Opste je pozna to da se u tim krugovima obrcu velike pare za projekte, pa cak i kad zavrsis kao sub kotraktor na nekom takvom projektu lepo zaradis. (i oni lepo zarade ) Naravno i firma ima vise troskova.

Treci, ono sto sam video na b92, projekat i nije bas toliko mali da je bas 1000 evra. Toliko bi ih ispao samo dizajn.
A da ne pricam o izradi dokumetacije, informacione arhitekture, wireframova... pa sve do ozbiljnog testiranja. Pricam o ozbiljnim nivoima produkcije. (nisam siguran koliko agencija moze da iznese ovo inhouse)

Cetvrti, profit.

=26 000 evra. Mozda malo napumpana, ali ne previse.
Sto se tice mene totalno kul ako se sve radi kako treba.

I mislim da je red da se razbije tabu od 300 evra sajt u Srbiji. U kojo vise verovatno necu narapvi niti jedan sajt dokle god vlada misljenje da dobar sajt vredi 500 evra.

A sad vi nastavide da pucate sebi u nogu. I pricajte da vredi 1000 evra. Pa vise od 1000 evra necete u zivotu dobiti za sajt u Srbiji. I radite iz svoje dnevne sobe i sastajte se sa klijentima u kaficima.

Bolje da se agazujemo za transparentije konkurse u ovim sferama. I da ovakvi projekti idu ljudim koji mogu ovo kvalitetno da iznesu, i da moze vise ljudi da ucestvuje (ali ne i svako). A ne da dobijaju neki anonimusi.

Pozdrav
Ivalex je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje Ivalex za poruku: