Pogledajte određenu poruku
Staro 25. 09. 2006.   #7
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Kod čuvanja stranica odvojenih separatorom mi se ne sviđa par stvari:

1. Deluje mi nekako prljavo - čim kod modelovanja baze treba da se koristi separator na nivou podataka kako bi se označila konstrukcija to mi ne smrdi na dobro.
2. Aplikacija mora da radi više - aplikacija je previše uključena u obradu podataka, ako može da se ide na to da kontroler samo servira podatke bez ikakve obrade na to bih išao (kao najjednosatavnije rešenje).
3. Čovek dođe i traži "firefly" npr. Ta reč se pojavljuje na trećoj stranici. Ti tehnički moraš da učitaš kompletan sadržaj, razbiješ ga, odradiš foreach or whatever dok ne nađeš stranicu gde se nalazi tražena reč i tek onda serviraš tu stranicu. Isto previše rada od strane aplikacije.

Ima tu još par stvarčica, ali ovo su najveće zamerke.

Kako god da okreneš, oba rešenja će raditi posao i OK su. S jedne strane imaš malo složeniji model (dodatna tabela + relacije) što neće predstavljati probleme ako imaš dobar ORM, s druge imaš konstantno veći load i aplikacije mora da zasuče rukave.

Iskreno, mislim da ovo neće previše uticati na performanse. Napravi da je najbolje dizajnirano, pa tek onda, ako stvarno počne da pravi probleme, lako ćeš proći i napraviti brže rešenje na osnovu konkretnih podataka koje budeš imao "na licu mesta" (broj hitova, broj upita, brzina izvršavanja etc). To je po meni bolje od dizajniranja aplikacije na osnovu pretpostavke koja lako može biti neispravna.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 25. 09. 2006. u 01:08.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat