Pogledajte određenu poruku
Staro 01. 02. 2006.   #12
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

U principu za svaki projekat pravim zasebam wrapper koji se u sustini sastoji od namenskih funkcija koje izvrsavaju odredjenje upite ili obrade nad tabelama. Tako SQL kod imam samo na jednom mestu, a parametrima funkcija mogu u nekoj meri da uticem na same SQL komande.

Nikad mi se nije desilo da sam menjao bazu na vec gotovoj aplikaciji. U stvari jeste se desilo ali ne sa web aplikacijom.

Naravno da bih voleo da imam mogucnost da samo definisem tabele i relacije a da mi neki "abstraction layer" sam cupa podatke ali nekako mi je nezamislivo da je to izvodljivo a da bude dovoljno jednostavno da opravda trud da se sve to namesti i koristi. Nekako mi ne ide da neki tamo skript moze da sastavi SQL upit koji radi bas ono sto mi treba, a jos manje mi ide da ocekujem da isti SQL upit radi na vise baza, ako ni zbog ceg drugog, ono zbog sitnih nekompatibilnosti SQL komandi kod razlicitih baza.

Sve u svemu, trudim se da SQL kod odvojim od PHP koda, na slicnom principu kao sto se trudim da odvajam aplikacioni od prezentacionog koda aplikacije, ali se uopste ne zanimam mogucnoscu portovanja na drugu bazu.

Voleo bih da vidim neki konkretan primer kako abstrakcioni layer olaksava posao.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat