Pogledajte određenu poruku
Staro 27. 02. 2010.   #3
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Čini mi se da su ljudi koji su formalizovali svoje poslovanje otvaranjem firme ili agencije, imaju nekakva (kakva takva) uputstva gde, kad i koliko treba da plate, šta se kome prijavljuje itd.

Sa druge strane imamo fizička lica koja posluju preko interneta, gde je mnogo veća konfuzija, i kolaju razne dezinformacije. I na ovom forumu se svako malo pojavi neko sa pitanjima šta i kako sa porezom. Pri tom je naš posao takav da ogromna većina počinje samostalno od kuće, pa tek kad se biznis razvije razmišlja o tome kako prijavljivati te prihode.

Evo još neka pitanja koja mi padaju na pamet, pored onih koje je Dinke već postavio:

- da li ima nekih poreskih olakšica za pružanje usluga ili prodavanje proizvoda u inostranstvu? Ponegde se pominje da se na ono što se izveze ne plaća porez.

- kako se dokazuje poreklo novca? Ugovorom? Mnogi nemaju klasične ugovore u papirnom obliku, naročito ako rade sitne projekte na elance-u i sličnim sajtovima.

- kako dokazati poreklo ako je novac išao preko posredničkih sajtova tipa moneybookers (poznata "kladionica").

- šta ako novac dolazi od offshore kompanija - da li je to automatski sumnjivo iako su takve kompanije potpuno legalne?

- kako fizička lica dokazuju svoje troškove? Npr. imaš sajt od koga zarađuješ, ali i plaćaš dobar deo zarade npr. 50% na adwords. Realna zarada je 50%, i samo na to bi trebao da se plati porez, ali kako dokazati šta su troškovi?

- kako firme dokazuju svoje troškove? Za domaće poslovanje je jasno pošto novac teče preko računa. Šta se dešava sa troškovima u inostranstvu kao što su hosting, marketing troškovi i drugo? Verovatno nije problem ako se plaća poslovnom karticom online, ali sam čuo da se poslovne platne kartice relativno teško dobijaju za mlade firme. U tim situacijama vlasnik je u iskušenju da plaća svojom ličnom karticom, ali tada je teško prikazati te troškove i dobiti smanjenje poreza.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Gruja za poruku: