Pogledajte određenu poruku
Staro 12. 02. 2009.   #3
zsteva
twitter ovisnik
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 14.10.2008
Lokacija: Smederevo, Srbija
Poruke: 14
Hvala: 0
1 "Hvala" u 1 poruci
zsteva is on a distinguished road
Default

Pa prosto je.

Oni tebi ne mogu da fakturishu po 8% jer verovatno ne postoji osnova po kojoj bi to radili. Negde u zakonu pishe da toplane fakturishu po nizoj stopi, ali se ta odredba ne odnosi kad tebi ovi fakturishu to. Mislim oni verovanto ni ne mogu da ti fakturishu to kao grejanje, nego jednostavno kao kiriju, pa nema osnove za nizu stopu PDVa.

A druga stvar kad se kaze 8% ili 18% to je kolki je PDV ukupno. znaci za 3000 dinara je ... (kolko vec). Kad firma svodi kolko treba da plati drzavi (do 10.tog u mesecu za prethodni ili prethodna tri meseca, zavisno kako placaju porez) oni saberu:
a) sa jedne strane kolko imaju PDVa na fakturama koje su platili, konkrtno tih 8% za grejanje, ali mogu samo da sabiraju porez istaknut na racunima po kojima postoji zakonski osnov za oslobadjanje.
b) sa druge strane sa izdatih racuna/faktura saberu porez.

b - a => je cifra koju oni treba da plate drzavi.

E sad, u ovom slucaju postoji vishe kombinacija a ja ne znam tacno da li se njima porez za placeno grejanje priznaje da mogu da ga "prebijaju" i drugo da li se tebi sa te fakture shto ti oni daju takodjer dozvoljeno "prebijanje".

Da ne razmatram sve situacije, pitaj knjigovodju (a ako ti kaze neshto zbunjujuce, kako mi deluje iz prethodnog posta, menjaj ga podhitno) da li njima i tebi taj pdv drzava priznaje za prebijanje, tj. fakticki za povracaj.
__________________

blog twitter facebook
zsteva je offline   Odgovorite uz citat