Pogledajte određenu poruku
Staro 11. 02. 2009.   #1
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default PDV za zakup lokala

Imam zakupljen lokal (ugovor o zakupu, sve po PS-u ) i firma od koje sam zakupio lokal mi svakog meseca šalje fakturu za zakup + posebnu fakturu za komunalije (grejanje, struja, telefon ... )

Primetio sam prošli put kada su mi stigli računi da su mi poslali više nego što je zbir računa. Ispostavilo se da je na računima za grejanje PDV 8% i obračunato je kao na primer:

osnovica: 3000 din
pdv 8% : 240 din
ukupno:3240 din

Međutim ovi mi na fakturi (pošto ja plaćam njima a oni plaćaju dalje) napišu
osnovica: 3000 din
pdv 18%: 540 din
ukupno: 3540 din

Tako da ja njima za račun od 3240 u stvari platim 3540. Šta oni dalje rade ne znam, verovatno plate tih 3240 a razliku od 300din valjda uplate kao PDV? A ako i elektrane uplate 240 dinara za PDV to znači da je za istu uslugu država 2 puta dobila porez.

Pitao sam prvo mog knjigovođu, ona kaže da ne zna, pa sam onda zvao ove da ih pitam zašto mi obračunavaju 18% kada lepo piše da je 8%. Dobio sam odogovor da još od jula 2007 postoji neko "uputstvo" (ili nešto slično) po kojem u takvim slučajevima (zakup prostora) oni moraju da obračunaju 18% bez obzira što je originalni PDV 8%.

E sada, to meni nema nikakve logike. Kome ide ta razlika u PDV-u? Zašto bi uopšte postojala razlika? Knjigovođa je proverio i kaže da stvarno postoji to "uputstvo" i da je tu sve kako treba. Da li može neko da unese malo logike u ovo i da mi objasni kao da imam 6 godina?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat