Pogledajte određenu poruku
Staro 25. 04. 2008.   #51
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Dejane, mora da si me pomesao sa nekim. Ja sam imao prilicno aktivnu ulogu od samog pocetka kada je zapoceta inciijativa da se reformira YUNIC, u meri u kojoj mi je to bilo dozvoljeno.

Da im trazim biznis plan nikad mi nije palo na pamet, ali sam im redovno, u mnogo navrata, u okviru javnih rasprava i van njih, trazio da objave predracun troskova rada RNIDS i nisam bio jedini. Takve zahteve su uvek ili ignorisali ili odbijali, a kao sto vidimo ni dan danas tako nesto nije uradjeno. Dobili smo i cene domena ali ne i objasnjenje kako se do tih cena doslo.

Ako pogledas poruku kojom sam se ukljuci ou ovu diskusiju, neces videti nsita drugo nego stav, da RNIDS mora da objavi predracun troskova. Mi bez toga ne mozemo da znamo da li su cene domena realne ili ne. Mozemo samo da nagadjamo. E sad, ok je ako mi nagadjamo, jer ne znamo detalje, ali ako odgovorno u RNIDS na svako pitanje oko toga kako su dosli do cene odgovaraju neodredjeno i takodje nagadjaju, to onda nije u redu.

Mozda su ove cene realne, sve sto treba da urade to je da pokazu predracun i pokazu kako su do tih cena dosli. Ja se bojim da, iako im je taj predracun trazen godinama, oni dan danas to nisu uradili ni sebe radi, da taj predracun ne postoji cak ni kao tajni dokument. Jedine cinjenice koje su oni dali javnosti u vezi cena je poredjenje sa cenama drugih (skupljih) TLD registara i nista vise od toga.


Na osnivackoj skupstini RNIDS nisam bio i to iz dva razloga:

Prvo, zato sto sam godinama imao posla sa ljudima koji su celu stvar organizovali i bilo mi je potpuno jasno da nema svrhe ici na skupstinu samo da bi oni imali vece brojne stanje. I nisam bio jedini.

Drugo, Slobodan Markovic je na ES-u u forumu za javnu diskusiju o RNIDS, javno zabranio nekima da dodju na tu osnivacku skupstinu.

RNIDS je organizovan tako da na RNIDS nema uticaj i kontrolu niko osim onih koji su u RNDIS-u. RNIDS moze da donese i neke potpuno nakaradne odluke, ama bas niko to ne moze da koriguje.

Clan RNIDS ne moze da bude fizicko lice, a i da moze, ko je taj koji ce da plati 12000 za pravo glasa? Naravno, samo oni koji imaju jak ekonomski interes za to. Time je vrlo jasno definisano cije interese RNIDS zastupa, sto je sasvim ocigledno iz strukture clanstva i svih aktivnosti RNIDS. Da bi neko mogao da nesto promeni unutar RNIDS, mora da promeni strukturu clanstva, a mislim da i sam mozes da procenis koliko za to treba para (a ne treba nista drugo - onome ko zeli da preuzme kontrolu nad RNIDS iz bilo kojih namera, trebaju samo pare, je je jedini cinilac koji odredjuje ko ima uticaj na RNIDS novac).

Jedini nacin da se nesto promeni u pozitivnom smeru, to je da se o njihovim aktivnostima govori javno, tako da javnost dobije pravu sliku, jer samo javnost mozda moze nesto da pokrene.

Poslednja izmena od Pedja : 25. 04. 2008. u 11:49.
Pedja je offline