Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 05. 2007.   #21
Dzigilibonglica
novi član
 
Datum učlanjenja: 12.11.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Dzigilibonglica is on a distinguished road
Default Stani malo...

E gledajući malo sve ovo, pa ja ovde ispade teški negativac!!!!

Gde je tu etika????!!!!

Pa DINKE, koja bre etika?!!!

Podji od toga da su ovde teme o programiranju, znači....svi smo mi neki programeri...

E sada malo filozofije:
Ima dva načina da budeš etičan kada si programer:

1) Pišeš programe koje besplatno deliš drugima jer ih ni sam ne plaćaš (pričam o pojedincu, osobii..ne mislim konkretno na tebe..)
2) Pišeš programe i prodaješ ih, ali i sav software koji koristiš a nije besplatan, kupuješ!

E ja javno kažem da NISAM etičan!

Evo softwera koji sam ja platio na neki način (ali to me ne čini etičnim...):

1) WinXP
(Došao uz Laptop, kao i kod većine nas fizičkih lica koji imamo legalan Win, a Billi nas ne proverava )
2) Visual Studio 6
(od toga leba jedem, pa je to u redu)
3) Drajveri
(ajd da računam da sam i njih platio kupovinom nekog hardwera)
4) Programi koje sam saam napisao
-(koristim još i bespaltne i Oracle Light baze..)
I tu se lista završava.....

Aj sad ti Dinke, kad mene optužuješ da sam neetičan (a u pravu si 100%) objasni svima ovde da ti imaš pravo nekome da kažeš da je neetičan, kad većina nas programera nisu etični (podjimo od pretpostavke da si i ti programer, što verovatno i jesi), tako što ćeš pokazati da si ti etičan.

Ne želim da pomisliš da se svadjam ili ti nešto prebacujem, jer polazim od pretpostavke da smo svi ovde isti (čitaj: koristimo gomilu crackovanog softwarea, a svoj prodajemo... )

Znači otprilike ako si etičan ti onda plaćaš sledeći software:

1) OS (Ako radiš na Win-u)
2) Programski jezik-e/alat-e (važi za programere)
3) Office (ako koristiš microsoft-ov, a većina nas ga koristi)
4) Winamp
5) Neki noviji Video player
6) Nero/Alcohol 120% (Neophodno)
7) Clone Cd (Nije neophodan, ali je često potreban)
8) Neki alat za obradu slika (po izboru, najčešće Photoshop)
9) Neki alat za vektorsku grafiku (recimo Corel)
10) QuickTime Player (Pretpostavljam da ga svi koriste u nekoj Shareware varijanti i nikada ne KUPE ceo program)
11) Neki program za konverziju Video formata (Većina koristi crackovane)
12) Kupuješ (PLAĆAŠ) sve igrice koje instaliraš na kompu (Tu je kod svih spisak poduži)
...
..
.

Pa ja ne znam ni jednog etičnog programera...izgleda sam u lošom društvu

Ali situacija je jednostavno takva.... Svi smo takvi i nije u redu mene označiti neetičnim kad verovatno niko nije...(mislim na programere).

A da kažemo nešto i o firmama koje prodaju software:

Monopolisti, uzeli brdo love na nama sitnoj raji koja jedva sastavlja kraj sa krajem...
Može li neko da kaže da je Microsoft etičan? Pa ovo zadnje što su napravili dogovor sa HP-om, da kada instaliraš Linux na HP, gubiš garanciju na komp.... (Svet Kompjutera 05/2007)

A ovaj Softlock...konkretno pomenuti u mojim ranijim porukama...
Projekat koji sam realizovao sa još četvoro ljudi teškim radom za 6 meseci i nameravamo da ga prodajemo po realnoj ceni od 10e, što je kod nas realno, za njega taj Softlock traži više para samo za zažtitu nego što ceo projekat košta!!!!

A pošto sam ranije napomenuo da je projekat za zatvorenu grupu ljudi, da objasnim da ljudi ne bi pogrešno shvatili: Nije u pitanju nikakva sekta, kriminal niti nešto takvo, već edukativan materijal za odredjene škole, ali pošto ima testove u sebi, nije baš za svakoga (mislim na polaznike tih škola-učenike, jer sadrži i rešenja testova...).

A ono za uklonjene Warez linkove iz moje poruke..
OK, ako je to protiv nekih pravila, ali neka mi barem neko objasni šta je to uopšte Warez, BitTorent ili šta već. Ponavljam ,a to je izbačeno iz moje prethodne poruke, da sam duduk za Download, a o Netu opet znam relativno malo, i moje polje interesovanja i znanja je isključivo programiranje desktop aplikacija.

Daj bar neka mi neko objasni šta su ti pojmovi, ili uputi na neku od tema na ovom forumu, da bar nešto saznam o tome, i što je to loše.

I jbg, uvredjen sam, jer ne smatram sebe drugačijim od ostalih!

P.S.
Ako ima demokratije, ne skidajte ovu poruku
Dzigilibonglica je offline