Pogledajte određenu poruku
Staro 26. 04. 2012.   #26
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

Citat:
Originalno napisao _korso_ Pogledajte poruku
Ako sam te razumeo u ovom zadnjem delu poslednjeg posta, to je upravo single-page-app tj RIA "pristup" (proguglaj da vidis, ako vec nisi). Server je zaduzen samo za biznis logiku (ACL, auth, data, jos po neku sitnicu), dok cela UI logika je u Javascriptu koji je u browseru.
Prefetch u ovom tvom primeru vidim isto kao i fetch na click/swipe samo sto podatke dovuces u pozadini bez znanja korisnika. Ali ukoliko na prefetch dovlacis i dinamicki generisan html, onda sva UI logika ti nije na klijentu vec je ima i na serveru.

Da li je najcistije, zavisi ko i kako gleda na to. Npr. Googlovi proizvodi koriste upravo tu tehniku. Neki ljudi koji nemaju mnogo poverenja u clienta i sam javascript, misle da je to losa metoda, dok neki ne bi radili nista osim takvog pristupa.

Ja licno varijante ove tehnike (server: data, client js: UI) koristim za razvoj nekoliko godina inazad i meni je princip dosta cist. Ima i svojih mana naravno - kao i sve.
Mada opet sve to zavisi od app, nekada ima smisla kombinovati par tehnika kako bi napravio najbolje resenje za problem koji resavas.
Da, da, RIA prica.

Ma, kako sam novi u mobile web razvoju i kako sam krenuo s jQueryMobile primjerima, prirodno je stvar na pocetku otisla u smjeru njihovih primjera (koji podrazumijevaju UI sa servera, vise manje). Medjutim, vec na prvom koraku mi smeta cinjenica da razdvajam UI na klijenta i server jer to nekad do u beskraj komplicira stvari.
S druge strane, u javascript imam gotovo pa potpuno povjerenje (a i, po mom skromnom misljenju, dugorocno je dobra odluka sto vise ici sa javascriptom jer u kombinaciji sa HTML5 to ponovno postaje top vazan jezik) i RIA na klasicnom webu su mi normalna stvar za koju bih se uvijek odlucio. Tako da nije proslo dugo dok sam shvatio upravo to sto govoris:

Citat:
Ja licno varijante ove tehnike (server: data, client js: UI) koristim za razvoj nekoliko godina inazad i meni je princip dosta cist. Ima i svojih mana naravno - kao i sve.
ja to koristim par godina na klasicnom webu, a sad vidim da je i na mobilnom prica zapravo ista uz tu razliku sto je workflow mrvu drugaciji (al nista sustinski).

u ovom istrazivanju sam cak naisao na primjere gdje ljudi rade serverske komponente/kontrole za generiranje client side UI logike (npr. stare navike Microsoftovih design-developera) sto je potpuno suprotno od smjera koji meni odgovara.
Server: data, client js:UI = za mene je to dobitna kombinacija. A trenutkom kad sam to otkrio konacno se osjecam puno vise kao kod kuce u mobilnom svijetu
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo

Poslednja izmena od dee : 26. 04. 2012. u 14:28.
dee je offline   Odgovorite uz citat