Pogledajte određenu poruku
Staro 29. 09. 2012.   #21
serge
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 25.07.2008
Poruke: 39
Hvala: 5
11 "Hvala" u 8 poruka
serge is on a distinguished road
Default

Radim sa Wordpressom vec skoro 3 godine i stvarno je to dosta spor proizvod ako hoces da pravis bilo sta komplikovanije ili slozenije. Ali tako ti je i sa bilo kojim kodom, rucno pisanim ili radjenim u Drupalu. Uspeo sam da nateram Wordpress da se lepo ponasa ali to zahteva memcache i dobra serverska resenja. Sa tim je onda skoro svejedno da li vozis Wordpress, Drupal ili svoj kod.

Ja sam se odlucio za Wordpress u tom trenutku zato sto nisam hteo da se bakcem sa comment formama, kategorijama, tagovima i gomilama stvari koje wordpress "by default" je imao u sebi. Lakse mi je bilo da dodam funkcionalnsoti koje su meni bile potrebne u Wordpress nego da sve to pisem iznova. Ako na to dodas jos i cinjenicu da cache plug-in na wordpress-u se instalira za cirka tri minuta i pokriva te u velikoj vecini slucajeva, nema puno tu dileme (ako si jedini developer sa svojim novcem iz slamarice). Jednostavno je brze i jeftinije nadogradjivati se na postojeca komplet resenja.

Sta moze da se uradi sa Wordpress-om? 4 miliona poseta u Januaru sa 18 miliona pageviews. Average page load time - 1.135s. Projekat je inace baza podataka sa mozda 15 blog postova sve ukupno - dakle nije videlo bloga. Imam deo koji je custom coded ali koji ne verujem da je ucestvovao sa vise od 5% saobracaja iako sam potrosio dobro parce vremena na njegovo kodiranje.

Poenta je da je tebi svejedno da li ces u ovome ili onome da pravis sajt. Vazno je koliko vremena imas za izradu, koje sve funkcionalnosti moras da kreiras za to vreme i kakav server imas. Wordpress nije za shared servers jer ima ogromnu potrosnju memorije (u poredjenju sa konkurencijom) i mnogo bolje radi sa cache mehanizmima za koje ce ti trebati pristojan root pristup. Za Drupal ne znam, ali ne vidim zasto bi bila ista drugacija situacija.

Ako imas vremena i sredstava pisati svoj kod je UVEK najbolje resenje (ako si iole dobar developer). Ti ces uvek svoj kod da napravis uvek onako kako ti treba i kad se nesto pojavi moci ces da ga zategnes bolje nego sto ces to ikad moci da uradis u Wordpress-u, Drupalu ili bilo cemu drugome. Problem je sto to uvek oduzima najvise vremena i na kraju shvatis da pises nesto sto je vec neko drugi napisao i usavrsavao godinama unazad.
serge je offline   Odgovorite uz citat