Pogledajte određenu poruku
Staro 08. 10. 2010.   #14
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

3banchi je u pravu, tada (2002.) sam pokušao da prevedem termin affiliate na nešto što liči na taj obrazac postavljanja sistema prodajne promocije. Posle sam primetio da se kod nas koristi i izraz partnerski programi, što je opet veoma širok pojam.

Takođe, i Zira je u pravu kada kaže da se oblast zove Affiliate Marketing (ne oglašavanje), jer se neprestano zaboravlja da tu postoje dve strane - ona koja kreira program i ona koja taj program koristi.

Kod kreiranja affiliate programa uključeni su praktično svi aspekti marketing mix-a.

Kod korišćenja affiliate programa kao metode oglašavanja važno je da se posetilac navede na željenu akciju (desirable action, most wanted response), ili preciznije - na neku konverziju.

Ta konverzija se plaća, bez obzira šta je ona po prirodi, a može biti svašta.

Kod primera Amazon affiliate programa, vi možete s jedne strane da postavite sliku knjige kao baner koji je linkovan na određenu prodajnu stranicu, ali možete takođe preko api-ja napraviti čitav e-commerce web sajt gde se tek kod dugmeta "buy at Amazon.com" odlazi na zaštićeni deo njihovog sajta za prodaju. Ovo su različiti nivoi iste affiliate priče.

Veoma mi je drago što se raspravlja o ovoj temi, obzirom da je ona osnova priče koju ću pričati na BizBuzz-u - Online Lead Management, koja je deo jedne još interesantnije oblasti koja u poslednje vreme dobija naziv Revenue Performance Management Verovali ili ne, obe oblasti su u vezi sa marketingom i PR-om, a za osnovu imaju gore pomenutu konverziju.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Dragan Varagić za poruku: