Pogledajte određenu poruku
Staro 10. 10. 2007.   #6
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Naravno, ali potrebno je onda definisati "referentnu tačku". Znači postoje razni projekti, ja sam pokušao da protumačim tvoj "setup", pretpostavljam da je to priča gde jedan investitor okupi ekipu i organizuje im prostor, računare, daje plate i sve ostalo (including free beer).

Neki realniji setup je da se pojavi investitor koji okupi ekipu koja već ima svoje računare i svoj prostor, ili rade od kuće. Samim tim i inicijalna cena pada prilično.

Mozda i najčešći setup je kada je investitor u stvari neko iz te ekipe pa okupi ortake (prijatelje) i naprave na "o-ruk" neki proizvod.

Ako si primetio ja sam dao marginu greške u proceni od čak 50%, pa računam ako neplanirani troškovi budu dodatnih 50% od planiranih, opet nikako da pređem neku cifru od 20+ k evra za najgori slučaj.
Naopako si postavio cijelu stvar. Planirani troškovi ne ovise o tome imaš li vanjskog investitora ili se skupi "škvadra iz ulice".

Isto tako, planiranje se ne radi po sistemu "idem napraviti najoptimističniju varijantu i onda dodati neplanirane troškove" -- naprotiv, isplaniraju se svi iole realni troškovi, a onda se u realizaciji njih pokušava srezati.

A što se tiče cifre od 20.000 EUR, sasvim je lako moguće da je to realna cijena startupa u Srbiji -- ako pogledaš moje postove vidjet ćeš da je u Hrvatskoj daleko najveći trošak plaća ljudi, gdje država na netto iznos plaće uzima još otprilike isto toliko. A pretpostavljam da su i cijene najma prostora daleko niže, iako mislim da Internet i informatička oprema koštaju podjednako ili čak i više.

Još jednom moram napomenuti da se neki troškovi u određenim uvjetima mogu ignorirati, ali to ne znači da oni prestaju postojati u teorijskom smislu. Npr. ako planiraš raditi iz roditeljske kuće, to ti može eliminirati troškove prostora; no ako te roditelji izbace, a nisi planirao troškove prostora, možeš se slikati.

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
A što se tvog drugog posta tiče, mislim da je ipak okrenut ka drugoj temi koliko god liči na originalnu.
Možeš molim te ovo malo pojasniti? Tema je izračun cijene startupa, a ne njegovih stvarnih troškova.
__________________
softwave.info
cromotion.net

Poslednja izmena od Berislav Lopac : 10. 10. 2007. u 10:43.
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat