Pogledajte određenu poruku
Staro 14. 01. 2011.   #14
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

... malo da podstaknem diskusiju...


Što se tiče baze podataka u Joomli... da li je loša ili nije, čini mi se da su svi poznatiji CMS-ovi rađeni primenom MyISAM storage engine-a. Izbor MyISAM-a čini i Joomla i druge sisteme bitno sporijim kod upisa podataka a to se posebno odnosi na forume gde je mnogo češći upis nego kod CMS-ova. Zaključak bi bio da je Joomla-in model podataka jednako dobar ili loš kao i kod alternativa te se ne može reći da je Joomla loša zbog toga, zar ne? ... inače, od MySQL verzije 5.5. InnoDB storage engine je default engine pa će biti interesantno kako će se CMS-ovi prilagoditi ovoj promeni i da li će relacioni model zaživeti u punom kapacitetu.


Što se tiče security aspekta, ovde je jednim delo pojašnjen kvalitet Joomla-e u odnosu na npr WP. Malo sam proučavao security oblast pa kako spadam u one koji ne veruju da se korišćenjem MaleckoMekanih proizvoda postiže veća, bolja, kvalitetnija sigurnost već naprotiv, da OpenSource rešenja bivaju bolji izbor po pitanju sigurnosti, rekao bih da je najveća security zabluda da se sigurnost sistema postiže nepoznavanjem koda od strane napadača.
Inače, Joomla-in sistem obaveštavanja o ozbiljnim sigurnosnim rizicima je daleko efikasniji od izrade naizgled zatvorene aplikacije čineći nama, koji živimo od toga, život ipak mirnijim bez obzira što moramo da se napregnemo i update-ujemo sistem.


Što se tiče Grand-a, moram priznati da Grand ozbiljno ne volim i ako sam jedared blejao kao podrška Banetu Mojićeviću (drugi s' leva u grupi sa desne strane). Kakva je Grand muzika to je stvar ukusa i tu ništa ne bih dodao (sem još jedno bljak) ali sam na tom festivalu video koliko je ovaj smešni Sale sjajan organizator i koliko je cela organizacija daleko, daleko ispred konkurencije. To me navodi na zaključak da ovaj deo posta nema nikakve veze sa Joomla-om i da je vreme da prestanem trabunjati.


Ono što sam primetio kao veliku prednost WP-a u odnosu na Joomla-u jeste mogućnost ugnježdenih pod kategorija do u beskonačno. To mi je par puta falilo kod Joomla-e. Juče sam zalutao na Joomla-in sajt i video novu 1.6 verziju. Instalirao je i provalio da su napravili ozbiljan napor da i Joomla ima takav feature.

... e sad... sve mi se više čini da su komentari tipa "Joomla je đubre!" emotivnog karaktera i da je Joomla sasvim solidan sistem sa dosta prednosti, čak možda i toliko dobra je je bolje Joomla-u koristiti kao framework nego Zend ili CodeIgniter rekoh ja i odoh da se utepam...

Poslednja izmena od vidak : 14. 01. 2011. u 22:02.
vidak je offline   Odgovorite uz citat