Pogledajte određenu poruku
Staro 14. 12. 2010.   #17
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao dinke Pogledajte poruku
Mislim da bi kreiranje gomile malih tabelica koje na ne znam koji nacin nalazis pa vrsis upite nad njima bio totalno pogresan nacin, svojsvten onima koji slabo poznaju rdbms sisteme (mada ko zna mozda sam ja u krivu)
Zavisi od nacina upotrebe, gomila tabela je ok dok god ih je dovoljno malo da mysql moze sve da ih otvori, i drzi otvorene. Cim preraste taj broj, pa krene da ih stalno otvara i zatvara (jer ne mogu sve da budu otvorene istovremeno) nastane uzasno usporenje.

To naravno zavisi od toga kako se te tabele koriste, ako je samo mali podskup postojecih tabela u stalnoj upotrebi, recimo za nekakvu log arhivu, gde se radi na poslednjem logu, a ostali se cuvaju za svaki slucaj, to je dobro resenje. Isto i za slucaj shardinga, jer tad svaki server otvara samo jednu od shardovanih tabela, cak iako postoje kopije svih postojecih (ako se ide na takvo resenje da se tabele razlicito zovu)

Ako imas uniformniji pristup tabelama, onda je frka. Svojevremeno sam imao taj problem sa WPMU, jer on pravi zaseban set od 10-tak tabela za svaki blog, sto je ok radilo do negde 3000 blogova, a onda je krenulo da naglo puca, jer su ljudi posecivali blogove random redom i mysql je svo vreme trosio na otvaranje i zatvaranje tabela i ucitavanje i brisanje keseva, i trebalo mu je po par sekundi za request. Tacna cifra posle koje krenu problemi zavisi od servera, memorije, kolicine podataka, broja requesta, itd..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat