Pogledajte određenu poruku
Staro 14. 10. 2008.   #94
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Boro, hvala na tvojim dosadasnjim odgovorima. Najpre da razjasnim: moja pitanja su sa stanovista obicnog korisnika tj. predstavnika te buduce kriticne mase od koje na kraju sve zavisi - dakle, marketinga. Vecina njih, naravno, nece biti sa Stanforda ali, pretpostavljam da cete na kraju imati sav moguc tehnicko-pravni large & fine print. Ono sto korisnike najpre zanima su odgovori na zdravorazumska pitanja o samom konceptu, o ideji iza projekta, radije nego o detaljima.

Koliko sam shvatila, a vi me molim vas ispravite ako negde gresim, vi polazite od pretpostavke da su klasicne crawler/bot/whatever-based search engines nepouzdane zato sto poseduju absolutnu kontrolu i monopol, kako nad obimom i vrstom indexa, tako i nad rezultatima pretrage i prikupljenim podacima.

Vas p2p nacin pretrage direktno povezuje korisnike kroz volontersku mrezu zaobilazeci informacione centre. Jednom recju, demokratizacija search-a. Pri tom je svaki korisnik i dalje prikljucen na velike indexe i odatle kopa po katalogu po svom nahodjenju. Uspeh projekta zavisi od broja ucesnika ali i od kolicine i vrste materijala koju ovi “data miners” iskopaju. Ako znamo da “people go where bots don’t”, realno je kao rezultat ocekivati sveobuhvatniju i dublju pretragu.

Prikupljeni podaci nece biti smesteni po centrima vec ce biti rasuti po nekoj vrsti “self-generating” mreze. A net around a net (wrap-around?), if you wish. Kad su u pitanju vlasnistvo nad i pristup informacijama, korisnici imaju opciju filtriranja podataka pre pustanja u mrezu cime se dobija veca kontrola i bolja zastita licnih podataka. Sa druge strane, content providers prirodno nastoje da sacuvaju tajnost podataka. Eliminacijom search engine middle man-a, povecava se privatnost. Prikljucenje na mrezu zahteva instaliranje aplikacije koja je besplatna.

Evo neliko pitanja:

1. Da li mene kao korisnika obavezuje privacy policy u odnosu na search engines i kompanije sa kojima saradjujem? Ako ja sa svojih ekspedicija donesem i dalje pustim u promet neciji private and protected information, da li mogu da me tuze zbog toga?
2. Koji je ovde business model? Kako se planira komercijalizacija podataka prikupljenih od strane samih korisnika i sta korisnik dobija zauzvrat? Sponsored search profit sharing? Social networking utilities? Da li cemo zauzvrat imati Nick and Norah’s Infinite Search Lists? Any other benefits?
3. Koje su mogucnosti zloupotrebe? Tu ne mislim samo na security leaks nego i na manipulaciju rezultata pretrage. Da li cemo imati worldwide data mining sweatshops?

Poslednja izmena od Lalaland : 14. 10. 2008. u 21:00.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat