Pogledajte određenu poruku
Staro 05. 03. 2006.   #39
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Naleteo sam na savet da se preskoči pisanje komentara na još jednom mestu. U pitanju je knjiga Refaktorisanje, Martin Fowler (nisam ni znao da je prevedena na srpski dok slučajno ne naleteh na nju, bukvar ).

Fowler savetuje da kad god poželite da napišete komentar koji opisuje rad nekog koda razmislite da taj isti blok prebacite i od njega napravite funkciju. Vi na taj način izolujete ponašanje u funkciju koja ima ime (opusuje šta će funkcija "proizvesti", uraditi isto kao i sam komentar). Finalni kod je lakši za čitanje, nije masivan (mi volimo kratke funkcije) i bolje organizovan.

---

Petre, pogledaj tekstove o agilnom razvoju. Ne kažem da treba srljati i bez sekunda razmišljanja otvarati editor i početi sa kucanje (što mi se dešavalo), ali ne treba težiti ni drugoj krajnosti. U suštini, koliko vremena ćeš posvetiti dizajnu zavisi od tvog iskustva i iskustva ljudi sa kojima sarađuješ (što više iskustva, manje "papirologije").

Preveliko formalisanje jednostavno nije dovoljno fleksibilno. To skontaš kad počneš da radiš sa kiljentim i kad prvi put čuješ "A može li to ovako?" što ruši kompletan tvoj divni dizajn ili te tera da praviš prljave hackove da bi ugradio traženu funkcionalnost. Agilan pristup je prilagođen baš tim uslovima (mnogo sitnih izmena, konstantan feedback od korisnika / klijenta, testiranje...)

---

Nixa, ne svađamo se. Možda tako izgleda ljudima koji nisu najbolje upućeni u programiranje, ali daleko od toga. Jedna od boljih diskusija IMO.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 05. 03. 2006. u 12:25.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat