Pogledajte određenu poruku
Staro 22. 10. 2009.   #21
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao robi-bobi Pogledajte poruku
stoji to sto zidoo kaze za PHP FW: sve je lepo dok ti ne zatreba nesto custom

posto imam drugare koji pisu u drugim jezicima i tamo koncepcija FW-a postoji vec neko duze vreme, pitam sta tamo rade. odgovore oni meni:
pa nista, not supported feature
Kao neko ko piše u drugom jeziku u kome koncepcija FW-a postoji već neko duže vreme, mogu da kažem da ovo nije tačno, i da ortaci ili ne znaju, ili ih mrzi...

Ono što ti FW omogućava je da 90% funkcionalnosti ne radiš pešaka, kao što radiš npr. u čistom PHP-u, to jest drastično skraćuje vreme i broj linija koda za 90% funkcionalnosti. 10% funkcionalnosti nije moguće ostvariti prečicama koje nudi FW i onda to praktično odradiš pešaka, tj. kao i da ne korisiš FW. (Procenti su naravno odokativni, ali je ideja ta.)

E sad, tačno je to da kad u 90% elegantnog high-level koda treba da ubaciš 10% prljavštine (banalan primer, neki custom SQL upit), nije ti prijatno i to đubre dosta bode oči, ali kad uporedim to sa 100% koda koji je "custom", naravno da ću se opredeliti za prvu varijantu (ili, eto, reći "not supported" ako me baš mrzi )...

Da rezimiram, nema razloga da i za PHP frejmvorke ne važi ista logika - ne uvode nikakav penalty, a donose baš dosta ušteda.

Naravno, pored brzine razvoja, frejmvorci donose dosta drugih koristi: standardizovana arhitektura aplikacije, lakše održavanje i uvođenje novih programera, veća sigurnost kroz out-of-the-box sisteme za sanitizaciju i validaciju korisničkog unosa, sistem za verzionisanje baze podataka, testing framework itd itd.

Poslednja izmena od jablan : 22. 10. 2009. u 11:13.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje jablan za poruku: