Pogledajte određenu poruku
Staro 08. 08. 2010.   #45
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Nego, hajde da se mi manemo velike politike i da vidimo kakav uticaj SAD i EU imaju na nasu zemlju i, jos konkretnije, nasu struku (IT):

Nedavno je USAID pozvao par firmi/agencija da daju ponude za prvu fazu izrade novog sajta Skupstine Srbije. To par je dve firme, xxx (ime firme necu objaviti, da njima ne bude neprijatno, jer im stvarno zelim sve najbolje, u onim oblastima u kojima su dobri) i dooConsult, Omnicom, koji je radio sadasnji sajt, nije bio ni pozvan. Posao je dobio xxx.

Uz potpuno uvazavanje kolega iz xxx, njihove ponuda je jasno bila inferiorna u odnosu na nasu ponudu, mnogo veca cena, konsultanti bez iole znacajnih referenci u ovoj oblasti, prakticno, imaju irelevantno iskustvo, mi smo cak ponudili i jednog eksternog konsultanta za drugi dan workshop-a, i nas prvi izbor u detaljnom proposal-u je bio Eniac, kome smo planirali da ponudimo ovaj posao odmah po potpisivanju ugovora, znaci, pokrivali smo workshop do sitnih detalja i cak planirali da od svog ugovora, zarad sto boljeg kvaliteta, angazujemo i spoljne strucnjake.

Elem, posao je dobio xxx, odmah smo se zalili i prva reakcija je bila da cemo biti na crnoj listi svih projekata USAID-a. Posto nisam odustao od toga da posle blamaze sa workshop-om ne mogu, kao lojalni gradjanin Srbije, da dozvolim da neki tamo politicari i prikriveni agenti CIA odredjuju kako ce izgledati sajt i koja ce kolor shema biti upotrebljena za sajt nase Skupstine, pozvali su me na razgovor. Sat ipo, oni nemaju ni jedan jedini smisleni odgovor na moja pitanja zasto xxx a ne neko drugi, osim sto xxx radi neke druge (multimedija i novinarstvo) poslove za USAID projekte. Njihov odgovor je uvek bio u istom fazonu - mi se u potpunosti slazemo i mozda je moglo da bude i drugacije, ali, eto, mi smo tako procenili, a vi bi trebali da znate da smo mi jedan od najvecih poslodavaca u Srbiji i da se niko ne ljuti na nase odluke, a vi bi verovatno dobili neki drugi posao vrlo uskoro i mi bi tako zeleli da vi sada odustanete od toga da "isterujete pravdu" u ovom slucaju i verovatno cemo raditi zajedno na nekom drugom projektu.

Naravno, od dogovora nije bilo nista, a svi cemo videti ko ce raditi sajt Skupstine u narednim mesecima

Tako da mozda i medju onima koji na ovu WL temu diskutuju ili je citaju, znaju iz prve ruke kako to predstavnici SAD u nasoj zemlji "do business" i kako se nase firme ponasaju, kada osete da bi moglo biti neke suske. I svi cutimo kada Djelic ugosti neke iz EU pa krene prica kako je EU "poklonila" milione Srbiji, a samo prostom analizom Excel fajlova na sajtu EU se moze videti da oni daju posao u preko 95% slucajeva samo firmama lobista iz EU. Ispade da je Brisel neki biznis park "just outside" Beograda, toliko vise rade belgijski lobisti u Srbiji nego same srpske firme. Na tu temu sam diskutovao sa nekim upucenijim od mene i saznao da to ipak rade srpske IT firme, ali tek za mali procenat, da ispada da mozda vise Alpina i Poor daju domacim graditeljima nego sto EU firme placaju domace IT firme kao podizvodjace.

I svi cute, skoro svima lepo, samo gradjani Srbije treba da se strecaju i da sa strahopostovanjem dozivljavaju EU, koja nam daje tolike silne pare. Mojne vise.
__________________
dooConsult
oksite je offline   Odgovorite uz citat