Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 09. 2011.   #1
slavkan
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.08.2010
Poruke: 201
Hvala: 10
640 "Hvala" u 14 poruka
slavkan is on a distinguished roadslavkan is on a distinguished roadslavkan is on a distinguished roadslavkan is on a distinguished roadslavkan is on a distinguished roadslavkan is on a distinguished road
Default Normalizovana baza podataka

Postovanje. Vezban na jednoj normalizovanoj bazi podatka i dolazim do dela gde treba da upisem podatke u 2 tabele istovremeno. Da pojasnim, radi se kao o jednoj prodavnici racunara i imam administratora koji treba da unese proizvode i da ih razvrsta po kategorijama koji oni pripadaju pa tako imam tabelu kategorije (koja je vec puna), zatim imam tabelu proizovdi i imam tabelu kategorija_proizvodi koja se dobije zbog veze vise:vise. Administrator dakle ima formu gde unosi naziv proizvoda, birakategoriju kojoj pripada i unosi broj proizvoda. E imam problem sa ovim id-ovima koji su mi u tabelama auto_increment. E kad insertujem recimo u tabelu proizvod - insertujem naizv i stanje a id mi se ubaci samo od strane sistema za upravljanja bazama e kako sad taj isti id da insertujem i u tabelu kategorija_proizvod kad taj id nigde ne cuvam ne postoji u nekoj promenljivoj. Da li sad ovde nije pozeljno koristiti ovaj autoincrement ili praviti neku promenljivu gde cu cuvati id proizvoda ili pak nesto trece. Voleo bih kad bi neko iskusniji dao neki savet oko ovoga. Evo postavicu tabele da bude jasnije:


Tabela kategorija
Kôd:
CREATE TABLE IF NOT EXISTS `kategorija` (
  `idKategorija` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
  `naziv_kategorije` varchar(45) NOT NULL,
  PRIMARY KEY (`idKategorija`)
) ENGINE=InnoDB  DEFAULT CHARSET=utf8 AUTO_INCREMENT=11 ;

--
-- Dumping data for table `kategorija`
--

INSERT INTO `kategorija` (`idKategorija`, `naziv_kategorije`) VALUES
(1, 'Procesor'),
(2, 'Mticna ploca'),
(3, 'Monitor'),
(4, 'Hard disk'),
(5, 'RAM'),
(6, 'Graficka karta'),
(7, 'Napajanje'),
(8, 'Tastatura'),
(9, 'Mis'),
(10, 'Opticki uredjaj');
Tabela proizvodi
Kôd:
--
-- Table structure for table `proizvod`
--

CREATE TABLE IF NOT EXISTS `proizvod` (
  `idProizvod` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
  `naziv_proizvoda` varchar(45) DEFAULT NULL,
  `stanje` int(3) NOT NULL,
  PRIMARY KEY (`idProizvod`)
) ENGINE=InnoDB DEFAULT CHARSET=utf8;

--
-- Dumping data for table `proizvod`
--
Tabela kategorija_proizvod gde imam spoljne kljuceve iz tabele proizvod i tabele kategorije
Kôd:
CREATE TABLE IF NOT EXISTS `kategorija_proizvod` (
  `Kategorija_idKategorija` int(11) NOT NULL,
  `Proizvod_idProizvod` int(11) NOT NULL,
  PRIMARY KEY (`Kategorija_idKategorija`,`Proizvod_idProizvod`),
  KEY `fk_Kategorija_has_Proizvod_Kategorija1` (`Kategorija_idKategorija`),
  KEY `fk_Kategorija_has_Proizvod_Proizvod1` (`Proizvod_idProizvod`)
) ENGINE=InnoDB DEFAULT CHARSET=utf8;

--
-- Dumping data for table `kategorija_proizvod`
--


--
-- Constraints for dumped tables
--

--
-- Constraints for table `kategorija_proizvod`
--
ALTER TABLE `kategorija_proizvod`
  ADD CONSTRAINT `fk_Kategorija_has_Proizvod_Kategorija1` FOREIGN KEY (`Kategorija_idKategorija`) REFERENCES `kategorija` (`idKategorija`) ON DELETE NO ACTION ON UPDATE NO ACTION,
  ADD CONSTRAINT `fk_Kategorija_has_Proizvod_Proizvod1` FOREIGN KEY (`Proizvod_idProizvod`) REFERENCES `proizvod` (`idProizvod`) ON DELETE NO ACTION ON UPDATE NO ACTION;
slavkan je offline   Odgovorite uz citat