Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 10. 2008.   #1
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default Funkcionalna specifikacija

Gledao sam malo po forumu ali nisam nasao nista sto bi mi koristilo u vecoj meri, osim mozda najstarije poruke na ovom forumu :-)
Pa sada, imam jedno pitanje manje-vise teoretsko-prakitcno,vezano za projektovanje i pisanje funkcionalne specifikacije aplikacije.

Treba da se radi na nekom velikom projektu.Na istom ce raditi troje ljudi. Vremenom
ce se mozda ukljuciti jos par njih, mada nije potpuno sigurno. Sve se radi from
scratch.
Neko optimalno vreme izrade je 8-9 meseci. Prva verzija, neka bude beta, se moze ocekivati,
za 5-6 meseci.
Ovo navodim, da bi se pribliznije shvatio obim posla.

Poznavanje problematike kojom ce se baviti aplikacija,
za sva tri coveka je relativno mala(u procentima, ako se moze tako iskazati je 20%).
E sada, prvo ce se prikupljati informacije jedno mesec dana, itd...(sto ne iskljucuje dalje dopunjivanje istima ). Planirati neke stvari koje se mogu planirati.
Kako je i obim i problematika posla, ne bas svakodnevna (sistem ce imati da kazem "module")
koji se inace i nalaze u Ecommerce-u, CRM-u, B2B-u i tako dalje, treba pazljivo prouciti sve aspekte, sve cinioce...

Sta je problem?

Kako posle prikupljenih informacija, naci pravu "meru", pa na osnovu toga napisati funkcionalnu specifikaciju sa raznim flow dijagramima, UML ili sta vec. (Nije lako ni kada radis na nekom slicnom projektu koji si vec radio).
Treba napisati nesto sto ce i kasnije ljudima koji se budu ukljucili u pricu, koristiti da sto pre pohvataju neke smernice, ali takodje i ljudima koji rade od pocetka da lakse stvore neku sliku u glavi.
Verovatno se je neko sretao sa ovakvim projektima.
Odakle poceti(osim prikupljanja informacija), da li imate neki savet, smernicu?
Nasao sam neke primere i template funk. spec. Vidim da neke imaju i po par stotina stranica.
I da dosta sistematizovano imaju izdeljene delove i celine.

Unapred hvala
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat