Pogledajte određenu poruku
Staro 11. 09. 2011.   #34
paja_XML
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 03.09.2011
Poruke: 12
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
paja_XML is on a distinguished road
Default

najzad neko koga zanima ova tema, pa pozdravljam ucesnike.

jablane, logicno je to sto pises i pravo si pitanje postavio. bilo bi sjajno kad bi napisao i komentar, kad stignes.

ivanhoe, zasto mislis da ne bi smeo da snimas neku fudblasku utakmicu? jel zabranjeno? gledao sam juce djokovica (ili dere musa jarca), tamo u publici svi nesto slikaju svojim kamerama, telefonima. da li si primetio? malo ko je gledao mec - svi slikaju. smesno.

nisam upoznat sa detaljima slucaja iz uvodnog clanaka. na isti sam naisao prilikom istrazivanja, jer se mislim da li da pokusam da radim jedan ozbiljan posao u srbiji. ne bih hteo da pokusavam uzalud i gledao sam koje informaticke firme kradu tudju intelektualnu svojinu, pa sam tako naisao na podatak da je pakom ukrao autorska dela i da im je sudjenje u toku. sudeci po clanku, sve ukazuje da im se smeska zatvorska kazna. isti ili slicni bi mozda mogli da mi ukradu projekat, sto naravno ne zelim. nego gledam da se unapred zastitim vec kako mogu.

jer koliko pise u stampi, u srbiji izgleda vlada haos oko intelektualne svojine. pogotovo oko pobune studeneta povodom izmena zakona o autorskom delu: gospoda studenti se bune sto vise nece moci da kradu tudja autorska dela, jer im za kopiranje knjiga od sad preti zatvor. hoce da i dalje kopiraju knjige za badava. hehe, neverovatno.

to i nije tako strasno, kad pojedinac ukrade po nesto od velike kompanije. nece valjda adobe da propadne kad mu neki tamo jadnicko mazne fotosop i zvrlja nesto pomocu fotosopa, kreira, sto i onako ne moze nikom da proda i da naplati.

ali je strasno kad kompanije ukrade od pojedinca ili druge kompanije (po pravilu manje). kradja intelektualne svojine, patenata i autorskih prava je za svaku osudu i tu kompaniju treba da oderu od kazne, za primer drugima, a odgovorne treba da oteraju u zatvor.
paja_XML je offline   Odgovorite uz citat