Pogledajte određenu poruku
Staro 10. 04. 2008.   #9
Vace
član
Na probnom radu
 
Avatar Vace
 
Datum učlanjenja: 06.11.2007
Poruke: 38
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
Vace is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao smarkovic Pogledajte poruku
Nije. Već sam objasnio na ES linku koji je citiran.
Da. Na tom ES linku između ostalog Sloba kaže:

Citat:
Stvarno mi nije jasno odakle vam ideja da RNIDS nema infrastrukturu za registraciju domena?!? Pa stvarno ne znam kako ste mislili da krene prijavljivanje OR, a da ne postoje serveri? LOL! Dakle, serveri i ostala softverska i hardverska infrastruktura za registraciju .rs i .yu domena i održavanje obe baze svakako postoji. To je bio osnovni requirement da bi RNIDS uopšte dobio delegaciju ccTLD od ICANN. Deo opreme je u vlasništvu RNIDS, deo je dat RNIDS na ekskluzivno korišćenje, ali definitvno postoji.
Hmmm.
Pa to baš i nije isto ono što sada kažeš ...

Citat:
Originalno napisao smarkovic Pogledajte poruku
Što se tiče troškova RNIDS, budući da se organizacija gradi od nule, potrebno je sve -- od prostorija, preko zaposlenih, do servera, rutera itd. itd. itd. Ako imaš to u vidu, jasno ti je da sa 200.000 evra ne možeš da uradiš bog zna šta... nekoliko propisno zaposlenih, zakup kancelarije, opremanje kancelarije (nameštaj, računari itd), održavanje softvera, troškovi Interneta+housinga, kvalitetni+redundantni ruteri/switchevi/serveri za core infrastrukturu, pa odvajanje nekih para u rezervu za rešavanje havarija itd. i sve ode dok si rekao keks, ako ne i brže...
Uostalom, ako su Slovenci vec imali neku opremu i ljude, imalo smo i mi za registraciju .yu domena.


Da se razumemo, nemam ja ništa protiv ovih cena ... snašli ste se, iskoristili situaciju, uleteli u posao i sve je to o.k. Sasvim je razumljivo da na račun ovog posla obezbedite infrastrukturu za još 10 drugih poslova, opremite čitave datacentre i dr. Možda smo još i dobro prošli ... šta znaš ... mogli ste da uračunate i optiku do Frankfurta ili Beča a onda bi .rs domen bio preko 5.000 dinara.

Elem, formirali ste cene kako ste formirali i to je vaše pravo. Ko voli nek izvoli. Sve je to sasvim korektno, "kapitalistički" kako neko reče.

Ali ono što mi je trn u oku je kad neko pokušava da sve to nemušto opravda dajući često kontradiktorne i neistinite izjave, vadeći stvari iz konteksta i ubeđujući me da to tako treba da bude sa rezonima koje ne bi popilo ni dete od 10 godina. To jednostavno nije u redu.

Vaše je pravo da formirate cene kako hoćete a naše je pravo da registrujemo domene kod vas ili kod nekog drugog. Ali neka se tu stavi tačka. Bez ovakvih ponižavajućih opravdanja i uveravanja.
Vace je offline