Pogledajte određenu poruku
Staro 12. 06. 2005.   #16
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Napisao sam i predocio koncept projekta, bilo je zainteresovanih ali je kod jedne firme koja je pokazala najvise interesovanja bio uslov da oni budu 100% vlasnici citavog projekta sto meni nije prihvatljivo a i krajnje je nelogicno. Smatram da je uvek bolje dati kljucnim osobama koje vode projekat da budu u vlasnickoj strukturi jer je to najbolja motivacija i smatram da je to najbolji nacin da projekat bude uspesan.
Onda uči od Indexa. Ukoliko mogu da ti ponude neku okej platu (svakako veću od trenutne), ti lagano potpišeš jednogodišnji ugovor i kreneš da radiš. Tokom tih godinu dana imaćeš sve relevatne informacije o poslovanju portala na ovim prostorima i ako nakon godinu dana i dalje budeš zainteresovan za vlastiti portal, lagano povučeš najbolje iz redakcije za sobom i startaš svoj portal. Prvo kladio bih se da ćeš u takvom slučaju mnogo lakše naći investitora, a s druge strane ukoliko tokom tih godinu dana i dalje budeš oduševljen tim poslovnim modelom možeš sam da kreneš u potragu za kapitalom (ortaci, roditelji, kumovi, rođaci, komšije, kredit kod dobre banke, itd.).

Što se tiče love u prvih godinu dana ukoliko kreneš sam, sem satisfakcije da si vlasnik recimo 80% portala, ti lično nećeš zaraditi nešto više u odnosu na cifru koju ti oni ponude, čak je pitanje da li i toliko.

Citat:
Ali napisao sam da postoji firma koja je iz mog koncepta shvatila da ce imati koristi ali i pored toga zeli da bude 100% vlasnik. To je neuobicajeno na Zapadu.
Onda potraži zapodnog investitora željnog da ulaže na atraktivno srpsko tržište.

Citat:
Za pocetak, slozices se, najverovatnije bi poslovali sa gubicima striktno ekonomski gledano. Medjutim, i kada bi poslovali sa gubicima vezano za portal isto tako je vrlo verovatno da bi portal doprineo kompaniji po pitanju brendinga, poboljsanju goodwill-a i kao rezultat toga da se poboljsa offline prodaja a to se ne moze tako lako utvrditi da je zasluga portala.
Ukoliko je u pitanju Internet PR i jačanje brenda, onda ne vidim smisao te širine, zašto baš portal. Isti posao se može odraditi sa potpuno drugačijom strategijom koja podrazumijeva znatno manja ulaganja i cimanja.

Citat:
Interesantno je da kod nas kada je rec o ulaganju na Internet odmah se postavlja pitanje kada ce se investicija vratiti sto jeste bitna stavka ali imam utisak da se kod nas na to tako posmatra da ako to nije odmah da onda Internet nije zanimljiv.
Sustina je da firme koje imaju finansijskih sredstava moraju da posmatraju pre svega svoje dugorocne ciljeve a ne kratkorocne.
Šta bitna stavka? Zdravom investitoru je to najvažnija stvar -- kako, kada i kom procentu se njegova vraća investicija. Što se tiče dugoročnih ciljeva kod investira, oni su jasni -- koliko će on u narednom periodu po povratku investicije da zarađuje od tvog portala, klasična priča o Ameru kojem se na uloženi dolar vraćaju tri...

Generalno čitano, ja stičem utisak da ni ti sam nisi siguran o benificijama koje investitora pruža portal, ukoliko mene ovdje ne možeš da ubijediš, onda njega još teže, pogotova ako je Srbin ;-)

Citat:
nixa:
sobzirom da imam iskustva sa velikim portalom ( kada je stao imao je sql gzip od 300 mb ) mogu da kazem da jos uvek nema kod nas svest za tako nesto,pogotovo ne za neku specificnu oblast.

Daleko smo mi od .Com industrije
Što se tiče spomenutog "velikog portala", ja sam Šalindriji još prije dvije godine, odnosno na početku te priče, rekao da tu nema hljeba kada je tamo udarna vijest "Britni Spirs više nije nevina"...

I naravno da sam bio u pravu.
mungos je offline   Odgovorite uz citat