Pogledajte određenu poruku
Staro 01. 02. 2006.   #25
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Jedna od osnovnih osobina objektno orijentisanog programiranja je enkpsulacija. Ne znam za vas, ali po meni su podaci iz baze podataka sirovi podaci, polufabrikat. Metodi koji omogućavaju pristup ovim podacima (get i set metodi koje blues navodi) pripremaju podatke za korišenje u skriptu, a najtrivijalniji posao koji rade je casteovanje u odgovarajući tip.
Ovde si potpuno u pravu. I sam sam navikao na objektni pristup, i razmisljam kako bi bilo lepo napraviti klasu, na primer, komitenti, koja ima sve sto moze da ti zatreba vezano za entitet komitent iz baze. U stvari tu klasu ne vidim kao wraper za tabelu komitenti nego nesto vise kao wraper na view nad tabelom komitenti i svim ostalim tabelama koje su sa njom vezane. Medutim, pisati tako nesto je poprilican posao tako da se nikad nisam prihvatio toga da takav mehanizam realizujem.

S druge strane, gledao sam neka resenja kao sto su i ova nesto ranije preporucena, ali mi to sve nekako deluje previse apstraktno, i previse me odvaja od samih podataka. Verovatno kada bih sam napisao nesto takvo, onda bih imao mnogo manji problem sa apstraktoscu.

Ali slazem se, to je definitivno pravac u kome treba razmisljati.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat