Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 10. 2008.   #6
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Tebi zapravo treba Project Management a imas srecu jer ja to upravo ucim )
Na pocetku skupljas sve moguce i nemoguce informacije do kojih mozes da dodjes i dok ih skupljas - organizujes ih u neke tebi logicne cjeline (interfejs, brzina, broj klijenata, komunikacija, itd).
Pokusacu ukratko da ti iznesem neke smjernice pa mozda ti pomogne. Ako sta bude nejasno - pitas.. Ja cu ti napisati par koraka (uprostiti koliko budem mogao) a ti ces uzeti sta mislis da ti treba.

1. Project charter - dokument koji ukratko opisuje sta je krajnji proizvod, zelje i zahtjeve klijenta.
2. Assumptions & Constraints - znaci stvari koje znas i ne znas (ali podrazumjevas ih) u tom momentu. Tu moze ici recimo razvojna platforma, alati, verzije kao i milestones.
3. Scope - tu opisujes detaljno sta treba biti odradjeno, kako treba da izgleda, koji su dijelovi, karakteristike, mogucnosti i slicno. Jedan od dijelova Scope-a je i WBS - Work Breakdown Structure. To je dijagram koji pocinje od najkrupnijih cijelina i sitni se do nivoa na kom je moguce procjeniti vrijeme i potrebne resurse za rad. Na osnovu WBS-a ti i tvoja ekipa imate cistiju ideju sta treba biti uradjeno, kome pripada i slicno, kao i novi ljudi koji dodju i ukljuce se u projekat kasnije.
4. Schedule - tu uzmes sve pakete na koje si razbio gore aplikaciju i odredis im koja zavisi od koje (ne mozes praviti upis u bazu ako je nisi prethodno napravio) kao i koliko koja traje. Kad imas te info, onda napravis GANT dijagram koji ti pokazuje koji dio ide prije koga, koliko traje i slicno. Na to naravno mozes nasloniti i resurse tako da se zna tacno koji paket radi koji programer i kad.
5. Cost - nisi naznacio kako ide placanje pa ti ne mogu reci
6. Communication - ovde mozes definisati ko ce kome sta i kad javljati, kako komunikacija izmedju clanova tima tako i izvjestaji o razvoju i napredovanju projekta prema klijentu. Takodje mozes planirati sastanke i okupljanja.
7. Quality - testiranje i uskladjenost funkcionalnosti paketa sa specifikacijama.

To je otprilike to - za pocetak. Naravno, vecina tih dokumenata je podlozna izmjenama tako da trebas imati neki tracking soft kojim ces moci (moras zbog ostalih) evidentirati datume, razloge i vrste izmjena. Ovo je jako vazno - da sve izmjene (specifikacije, organizacija posla, odgovornost...) pishes da svi koji dodju poslije - mogu da skontaju pravac i tok razvoja.
Izostavio sam HR, Risk i Procurment management jer mislim da te manje interesuju za sad.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" misk0 za poruku: