Pogledajte određenu poruku
Staro 15. 11. 2007.   #88
nn.nn
nobody
Expert
 
Avatar nn.nn
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 537
Hvala: 14
705 "Hvala" u 106 poruka
nn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
ok to, mislio sam na search&replace, nesto tipa :%s/nesto/drugo/gc i i slicne egzibicije.. ili recimo da search bude case-insensitive treba valjda da se kuca :set ic sto uvek zaboravim pa moram da googlam...
Kad nešto koristiš svaki dan, brzo se navikneš. Za početak, komanda "vimtutor" može mnogo da otkrije za oko pola sata koliko treba da se prođe tutorijal. Neće te to napraviti guruom za Vim, ali za početak je sasvim dovoljno. Poznavanje regularnih izraza i još po neka caka dobro dođu.

Kad treba nešto uraditi remote, Vim je još uvek najbolji izbor. Ja sam tako počeo, a posle mi prešlo u naviku. Imam utisak da mnogi koji koriste Vim imaju neku sličnu priču. Takođe, mnogo je zgodna stvar to što prsti praktično ne moraju da napuštaju tastaturu pri kucanju. Npr, sad mi se neretko dogodi da kucam nešto u Wordu, pa da prsti sami krenu da koriste komande iz Vima pre nego što shvatim gde sam i šta radim.

Ubr, da bi replace bio case insensitive, dovoljno je staviti "i" flag:
:s/pattern/string/i
Elem, ima toga što je možda zgodnije rešeno (ili bar tako izgleda) u nekim drugim editorima ili je više user friendly (Vim ima gooomilu komandi i treba vremena da se sve savlada), al' u celini i celosti Vim je više nego dobar i, kad se jednom navikneš, nema baš puno razloga da ga menjaš. A prednosti ostaju. Ko je imao priliku da stoji iza leđa nekoga ko stvarno vlada Vimom dok edituje tekst zna o čemu pričam.

Da li to znači da bih Vim preporučio svima? Ne, naravno. Da li mislim da će oni koji mu posvete više pažnje i savladaju ga više od nekog početničkog nivoa zažaliti? Ne verujem.


--
Vim nije editor. Vim je stil života.
nn.nn je offline   Odgovorite uz citat