Pogledajte određenu poruku
Staro 27. 05. 2012.   #11
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

^ Hvala puno na trudu i primeru.

Primer je u sustini jasan, posto ima i inline komentara. Mada moze se kao sto kazes zakomplikovati, sto validacijom, sto meta definicijama, a sto jos nekim apstrakcijama. Sto vise automatizma i magicnih stvari to ce biti i kompleksnija implementacija.

Imao bih samo jos 2 pitanja, posto vidim da imas iskustva sa MongoDB-om.

Kako se sajt ili app (ne znam da li je jedna ili vise koje si radio) ponasaju ukoliko ima malo veceg opterecenja istih - npr. par stotina konkurentnih zahteva u sec? Najvise mislim na race-conditions posto koliko sam shvatio, MongoDB zakljucava celu bazu dok se za jednog korisnika obradjuju podaci?

Da li si naisao na jos neke da kazem "klopke" kojih nema u RDBMS svetu. Jedan od primera je ovo verziranje polja. Drugi... video sam na par mesta kada se prave polja u bazi, da samo ime zauzima resurse baze. Ako imas 1000 korisnika u kolekciji users, "username" polje se 1000x pamti, da tako kazem. Pa onda radi optimizacije i performansi npr. mapiraju ga u "usn", pa ga onda "remairaju" u username u samom server/client kodu. Na ovaj nacin (procitah pre neki dan, ne secam se gde) neko je bazu sa 700MB, smanjio na 300MB, sto je vise nego pola.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat