Pogledajte određenu poruku
Staro 27. 12. 2005.   #28
zekica
Filip Milivojević
Certified
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Pirot (Nis), Serbia, Serbia and Montenegro
Poruke: 51
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
zekica is on a distinguished road
Default

Da li je nelegalno koristiti AdBlock i slične dodatke u browser-ima? Ja bih rekao da nije.

Da li je nelegalno snimati tv emisiju na VHS ili šta već i onda kasnije premotavati reklame? Kako onda postoje DVD playeri koji mogu da puste film bez navigacionih menija? (i reklama koje u njima postoje) Da li je nelegalno uzeti novine i onda makazama iseći samo članak koji vas interesuje?

Da li je nelegalno koristiti tekstualni browser, koji ne podržava neke od tehnologija koje se koriste u reklamne svrhe (js, popup, slike)? Da li je nelegalno nemati instaliran Flash Player?

Da li je nelegalno imati dva browsera, jedan koji ne podržava slike i flash i js, i njime krstariti web-om. A ovaj drugi koji podržava slike, js i flash koristiti samo za određene sajtove?

Copyright koliko znam znači da korisnik ne sme da distribuira sadržaj (u izmenjenoj ili ne izmenjenoj formi) ali ne i da korisnik ne sme sam da menja sadržaj za korišćenje. Pa ni jedan web browser ne prikazuje stranicu baš onako kako je autor originalno zamislio (druga podrazumevana podešavanja - DPI, instalirani font-ovi, nedostatak podrške za određene standarde i formate dokumenata...).

A ekstenzije kao što su AdBlock i GraseMonkey se svode samo na menjanje tih (dodatnih) podešavanja i ne koristi se za dalje distribuiranje sadržaja drugim korisnicima.

E, sad što to ima neke neželjene efekte po vlasnike web sajtova...


edit:
@bojan_bozovic: kakva je razlika izmedju uskraćivanja mogućnosti otvaranja novoh prozora web čitača samo određenim sajtovima i uskraćivanja mogućnosti učitavanja slike ili poddokumenta samo određenim sajtovima?

Poslednja izmena od zekica : 27. 12. 2005. u 23:03.
zekica je offline   Odgovorite uz citat