Pogledajte određenu poruku
Staro 04. 09. 2012.   #1
djura976
novi član
 
Datum učlanjenja: 30.08.2012
Poruke: 4
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
djura976 is on a distinguished road
Default Kako odrediti vrednost drustvene mreze i prodati je?

Za moj prvi post veliki pozdrav svima.
I odmah jedno pitanje, tacnije interesuje me Vase misljenje.

Radim jednu drustvenu mrezu (u nisi, kako bi se to reklo) pa me interesuje kako da procenim njenu vrednost jer bih je prodao. Tacnije, na osnovu kojih parametara bi je vi vrednovali.
Pretrazio sam forume, neke blogove i nasao sledece korisne informacije na osnovu kojih mogu ceniti vrednost sajta:

Citat:
1. Sajtovi koji generisu posecenost i u osnovi imaju advertising model (po mogucnosti i neku prodaju).
2. Sajtovi koji imaju kvalitetan servis (prodaju neku uslugu), a namenjeni su specificnim (ociglednim) ciljnim grupama.
(blog Dragana Varagica)

i

Citat:
Kad bih kupovao bitne stavke bi bile (ne obavezno tim redom):
1. Unique visitors + pages per visitor
2. Udeo search engine-a u ukupnom broju poseta
3. Kolicina truda je potrebno za odrzavanje
4. Koliko cesto treba ubacivati nov sadrzaj i koliko to kosta
5. Prihod, rashod, profit.
6. Da li postoji proizvod ili se sajt odrzava samo reklamama (ako je drugo, da li postoji proizvod koji bi se mogao prodavati)
7. Koliko je jak sajt u poredjenju sa ostalim sajtovima iz kategorije
8. Google PR
9. Geografija posetilaca (volimo zapadnu evropu, usa, kanadu i ostale. ne volimo indiju, kinu, srbiju i te trecerazredne zemlje )
10. Da li postoji forum/zajednica na sajtu i koliko ima ljudi koji dobrovoljno rade na tom forumu da bi on bio bolji
(ES forum)


A sto se tice drustvene mreze mogao bih je predstaviti ovako

- vise hiljada aktivnih clanova na mesecnom nivou
- NAJVAZNIJE - postoji mogucnost prodaje proizvoda clanovima - I TO MOZE DA BUDE NAJVECI MOGUCI IZVOR ZARADE
- postoji mogucnost zarade od reklama (baneri, adsense, placeni tekstovi, brendiranje sajta, e-mail marketing)

Sta mislite - da li bih vrednost drustvene mreze mogao da procenim
- na osnovu broja clanova
- na osnovu moguce zarade
- nesto trece

Kakvo je vase misljenje?
Unapred zahvalan
djura976 je offline   Odgovorite uz citat