Pogledajte određenu poruku
Staro 26. 02. 2007.   #9
istok
profesionalac
Qualified
 
Avatar istok
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Poruke: 124
Hvala: 5
61 "Hvala" u 18 poruka
istok će postati "faca" uskoro
Default

Upravo sam napisao na zoni pojašnjenje na šta mislim kad kažem "Flash":

Citat:
Kad kažem "Flash" ne mislim na tehnologiju, mislim na Flash estetiku i Flash lobi, na ceo kulturni milje koji on sa sobom vuče, grafički dizajneri, motion graphics, advertajzing festivali, kreativnost, nagrade, umetnost, New Web Pick, grafički kolaži sa floralnim motivima i kosim linijama, napucane animacije i interaktivne instalacije.

Sve to ima svoju primenu, naravno. U svrhe advertajzinga sigurno. Ciljna grupa koja kupuje Diesel voli takve stvari, i njihov sajt potpuno se uklapa. To su klinci koji mogu sto godina da istražuju sve fore na sajtu nakon čega će sigurno kupiti Diesel jaknu.

Mr. Steel, nije bitno šta neko može a šta neko ne može. To znamo ti, ja, i još sto ljudi. Za ostatak sveta, Flash i Flex su dijametralno razdvojeni - emocionalno. Po brendu. Govorim o prvoj asocijaciji koju neko ima u glavi kad čuje određenu reč, stereotipima.

Flash izaziva ovu emociju o kojoj sam sad pričao. Njegov brend je prosto takav. Flash su popularisali grafički dizajneri iz dva razloga: 1) Sujeta: Sanjali su o tome da pokažu svetu koliko su kreativni, i 2) Novac: Mlatili su velike pare varajući neupućene klijente da je Flash sajt sa gomilom animacija i muzikom odličan izbor.

Nije ih bilo briga za ljude koji slabije vide, koji su jedva naučili da je link ono što je podvučeno plavim, za ljude koji se bave nečim drugim u životu i žele da koriste kompjuter kako bi olakšali sebi život. Da ne spominjem invalide - preko njih se gazilo kao preko leševa, samo da bi se dobile nagrade na nekom tamo dizajn konkursu i izmuzle velike pare klijentu koji bi posle godinu dana bacio ceo sajt u đubre zajedno sa vizit kartom dizajnera.


Flex još uvek ne izaziva nikakvu emociju, njegov brend se polako rađa. On tek treba da se pokaže. Za sada mu ide dobro, i sigurno će mnogo korisnih stvari nastati pomoću njega. Njega se naravno ne odričem

Mislim da će stvari ići u tom pravcu. Adobe će brendirati Flex kao stvar koja može da pravi rich Internet aplikacije. Flex će dobiti emocije koje ima i Web 2.0, usability, accesibility, user expirience itd. To je Adobe-u mnogo sigurnije nego da pokušavaju da rebrendiraju Flash na taj način. Da bi to uradili morali bi prvo da onemoguće umetnicima da prave Flash sajtove, što je suludo i vodi u ogromne finansijske gubitke.
istok je offline   Odgovorite uz citat