Pogledajte određenu poruku
Staro 07. 03. 2010.   #74
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao jablan Pogledajte poruku
Voleo bih da pojasniš malo ovo, ako je moguće na mom primeru, pošto si replicirao meni. Ako nisi mislio na mene, onda reci na šta i koga misliš kad kažeš "popularno mrzeti svoju zemlju". Ja, hvala na pitanju, tačno znam šta i koga mrzim u ovoj zemlji.
Naravno da nisam mislio na tebe, govorim o trendu koji sam primetio pre svega medju svojim poznanicima, da sam mislio na tebe obratio bih ti se direktno. I mrznja mozda nije pravi izraz, zapravo se radi o nekom komplexu inferiornosti.

Kod nas se nacionalno i crkveno tokom 90 povezalo sa nacionalizmom i mrznjom i negativnim stvarima. I onda masa ljudi (a uhvatim ja i sebe u tome) potpuno neselektivno otpisuje sve sto ima ikakvu naznaku nacionalnog ponosa kao negativno i nazadno. Uzmi recimo amere, tamo je potpuno normalno da ljudi masu americkim zastavicama, imaju majice sa americkim grbom i sl. A sad zamisli da na ulici vidis lika sa majicom na kojoj je srpski grb, ono 4C preko ledja ili tako nesto. Zar ne bi odmah pomislio da je neka budala, radikal ili sta vec? Ne daj boze da ima majicu na kojoj se pominje Kosovo. A recimo kad vidis Flamance koji nose nacionalisticke majice, to ni ne primetis (tj. ja neprimetim, pricam konkretno o svojoj reakciji), nemas tu ideju "pazi ove kretene". Imao sam devojku strankinju, i ona si je kupila majicu sa natpisom Srbija, ali mene je iskreno bilo blam kad je ona to nosila okolo. A savrseno mi je bilo normalno da neko nosi majicu Greece, ili London, imam i ja par takvih sa putovanja.

Ista je stvar i sa nekim drugim temama, mi jednostavno sebe odmah dozivljavamo kao losije od Evrope, i samim tim tamo sve mora da je super, a ovde je sve sranje. Ali kad tim istim ljudima pomenes neku manje stereotipnu zemlju tipa Rumunije, onda nestane toga "tamo je sve super", mada je realno u Rumuniji isto tako milion stvari mnogo bolje nego ovde. Hocu da kazem da ljudi bez pravog znanja o detaljima kako je tamo (a bogami cesto i pravog znanja kako je ovde), imaju neke svoje stereotipne ideje i idealizuju stvari, gledaju to crno/belo, a svet je daleko od crno belog. Nije isto kad si turista u lepom delu grada, i kad zivis negde malo duze pa naletis i na sve one ruzne stvari koje se desavaju. Isto tako stranci misle kako je ovde super, jer vide kalemegdan i nazderu se jeftine klope. A mi znamo da nije. Ali nije bas ni sve lose, i nije bas ni da se nista ne pomera.
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 07. 03. 2010. u 16:22.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" ivanhoe za poruku: