Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 09. 2006.   #48
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Citat:
Originalno napisao Dragi Tata
1) Najpre, danas je praktično nemoguće dosledno se pridržavati tog principa: tvoja aplikacija trči na operativnom sistemu koji su napisali drugi, koristiš kompajler (ili interpreter) koji su napisali drugi, često imaš web server koji su napisali drugi, DBMS koji su napisali drugi, itd, itd. Jednostavno je pitanje gde ćeš povući crtu. Npr, neki vole da sami parsiraju XML fajlove, ili da pišu svoje komunikacione protokole, ili ne žele da koriste GUI biblioteke nego čist Win32 API, ali niko ne kreće da piše C kompajler u mašinskom kodu, pa onda njime da pravi svoj OS, pa biblioteke, DBMS, web server...
Mislim da je oznaceni dio kljucna recenica svega. Operativni sistem, kompajler, web server koriste milioni. Tu komponentu koju ti odlucis da koristis - koristi mnogo manji broj ljudi. Da li je komponenta free pa imas source (mada je debagovanje tudjeg koda cjedjenje jaja) ili je komercijalna (pa joj ne mozes nista) ne mjenja bog zna sta. Najgore je ako koristis komponentu, dodjes do odredjenog nivoa, vec izgradis dobar dio aplikacije zasnovan na njoj, onda se pojavi greska koja se desava povremeno ili stalno koju ne mozes da otklonis. To je jako velik gubitak vremena i resursa.
Kazem da ne postoji generalna odluka vec da ona treba da zavisi od vrste komponente kao i njene 'starosti' na trzistu. Ako je to krucijalna komponenta za tvoju aplikaciju i sve buduce tvoje aplikacije mislim da je daleko isplativije da je napishes sam nego da zavisis od nekoga drugog ma koliko ona komplexna bila (naravno, opet ne treba pretjerivati i pisati svoj kompajler). Opet ako je koristis jednom i nikad vishe, daleko ti je isplatnije kupiti nesto sto ce odradjivati posao.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat