Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 09. 2006.   #50
caboom
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 181
Hvala: 2
20 "Hvala" u 11 poruka
caboom is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao misk0
Mislim da je oznaceni dio kljucna recenica svega. Operativni sistem, kompajler, web server koriste milioni. Tu komponentu koju ti odlucis da koristis - koristi mnogo manji broj ljudi. Da li je komponenta free pa imas source (mada je debagovanje tudjeg koda cjedjenje jaja) ili je komercijalna (pa joj ne mozes nista) ne mjenja bog zna sta. Najgore je ako koristis komponentu, dodjes do odredjenog nivoa, vec izgradis dobar dio aplikacije zasnovan na njoj, onda se pojavi greska koja se desava povremeno ili stalno koju ne mozes da otklonis. To je jako velik gubitak vremena i resursa.
Kazem da ne postoji generalna odluka vec da ona treba da zavisi od vrste komponente kao i njene 'starosti' na trzistu. Ako je to krucijalna komponenta za tvoju aplikaciju i sve buduce tvoje aplikacije mislim da je daleko isplativije da je napishes sam nego da zavisis od nekoga drugog ma koliko ona komplexna bila (naravno, opet ne treba pretjerivati i pisati svoj kompajler). Opet ako je koristis jednom i nikad vishe, daleko ti je isplatnije kupiti nesto sto ce odradjivati posao.
mislim da je middleware dovoljno slozena "komponenta" da ovako nesto nema mnogo smisla, ukoliko nemas veoma uske prohteve koje je moguce napisati i debagovati brzo. jednostavno mnogo stvari moze da podje naopako i postoji mnogo slucajeva koje treba pokriti, pogotovo za "nosecu" komponentu.
sto se isplativosti tice, gledaj to sa ove strane, probijanje rokova najvise kosta - glavni razlog zasto ljudi vole da prave in-house middleware komponente, osim ukoliko na trzistu ne postoji dovoljno dobar proizvod, ili je dovoljno dobar proizvod previse skup (hint tibco rendezvous), je krajnje iracionalan - naprosto je zabavno. there, i've said it, iskreno receno i ja bih posegnuo za tako necim da mi je na tanjiru.
ono sto si takodje zaboravio je cena odrzavanja, svako prosirivanje tvoje komponente, ili svako fiksiranje na njoj kosta tvog vremena, a vreme je jedinica koja se relativno lako mapira na novac.
ono cime bih zavrsio ovu, vec totalno offtopic, diskusiju je ono sto sam primetio tokom svojeg stresnog IT polu-zivota:
1) pocetnici imaju tendenciju da pisu sve ispocetka
2) prosecni imaju tendenciju da koriste nedovoljno proverene komponente ("keyword guys")
caboom je offline   Odgovorite uz citat