Pogledajte određenu poruku
Staro 27. 10. 2008.   #1
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default Naplata carine

Jedan moj prijatelj iz Kanada koji je bio ovde nedelju dana zaboravio je svoj iPhone. Nasli smo ga kod mene u kolima, ispao mu iz dzepa i pao ispod sedista. [hate mode] Da je bar neki telefon pa da ga zadrzim [/hate mode]

Elem, ja hocu da mu posaljem, kontaktirao sam UPS i DHL, i jedni i drugi kazu da moram pored troskova da platim i carinu. Pokusao sam da objasnim da to nije kupljeno ovde i cak je covek poslao originalni racun + kutiju sa serijskim brojem i pismo kojem pise da je njegov telefon koji je zaboravio u Srbiji - nista ne vredi.

Kazu "to je tehnicka roba koja izlazi iz zemlje". Ali ljudi, to je njegov telefon? To nije kupljeno ovde pa mu ja sada saljem. Nista nije vredelo, na kraju smo se "dogovorili" da mu posaljemo kao poklon, jer se to ne carini (?!?!?!?)

Dakle, saljem coveku njegov telefon kao poklon

Mene sada interesuje, sta uopste znaci "tehnicka roba koja izlazi iz zemlje"? Po tome svako od nas bi trebao da plati carinu svaki put kada izadje iz zemlje sa telefonom ili laptopom?

A ono sto me posebno zbunjuje, kakva je to uopste "izlazna carina"? Ako cak u nekom ludilu neko i treba da naplati carinu, to sigurno nisu ovi nasi, vec kanadjani, koliko ja znam carina se naplacuje kada se unosi u zemlju a ne kada se iznosi iz zemlje? Sta vise, kada se iznosi iz zemlje, u normalnim drzavam dobijas i povracaj poreza.

A i ova "poklon" prica... kaze mi kurir "jeste spremili papire za telefon?". Kakve papire? Pa ako saljete ovo treba vam gomila papira? Rekoh: dogovorio sam se sa vasom koleginicom da posaljemo kao poklon. A on kaze: aha, e pa onda je u redu - ne treba nikakav papir.

Mislim... sta raci? Da izvinu svi... jebo takvu carinu i drzavu
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat