Pogledajte određenu poruku
Staro 16. 04. 2007.   #1
Miloš Lalić
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 22.12.2006
Lokacija: Barcelona
Poruke: 29
Hvala: 4
0 "Hvala" u 0 poruka
Miloš Lalić is on a distinguished road
Exclamation Baner 728x90 (devalvacija cena oglasnog prostora?)

Ovih dana je većina sajtova iz httpool oglašivačke mreže prihvatio implementaciju banera 728x90 umesto dosadašnjeg 468x60. Iskreno, nemam ništa protiv te veličine, jeste velik ali su nam generalno i monitori i rezolucije veće nego nekada. Ono što je takođe činjenica je da i dalje 5-10% (u zavnisosti od publike sajta) posetilaca ima rezoluciju od 800x600 što za većinu nas nije zanemarljiva publika i zato i dalje radimo sajtove prema toj rezoluciji. Logično mesto za horizontalni baner je pored logo-a sajta, što ne pravi nikakvu koliziju sa 468 banerom (mnogi čak stavljaju još jedan manji pored), čak i kod najduguljastijih logo-a, ali je i te kako problematično sa 728icom. Moguća rešenja su:
  1. baner iznad celog sajta, (primer: chillout.co.yu). Ovo rešenje se najlakše primenjuje ali mi se iskreno ne sviđa najpre dizajnerski a mislim da ni oglašivači neće biti najzadovoljniji.
  2. baner ispod logo-a/navigacije (primer: economy.co.yu). Ovde može doći do problema sa padajućom navigacijom ili sa dizajnom u nižim rezolucijama.
  3. baner pored logo-a uz proširenje celog sajta ili njegovog gornjeg dela (primer: blic.co.yu, ili hibridno rešenje na sportskacentrala.com).
U svakom slučaju, opcije postoje pa su se webmasteri snašli svako na svoj način.

E sada ide ono zanimljivo - baner 728x90 košta isto kao što je do sada koštao 468x60, a pri tom 468 nije promenio cenu! Među "opravdanjima" je navedeno "da je to postao svetski standard", "da klijente mrzi da prave obe veličine banera" i slično, što po meni uopšte ne pije vodu. Cena od 0,3-0,8 din po prikazu je po meni premala za ovoliki baner, pogotovu zbog očiglednih žrtvi u dizajnu koje moramo da podnesemo. Da li je neko od vas prodavao ovaj baner po ranijoj nominalnoj ceni od 1,5 din, i šta vi generalno mislite o ovome... Da li će uticati na cene i veličine na ostalim sajtovima i kako će posetioci reagovati?
__________________
putovanja.info
Miloš Lalić je offline   Odgovorite uz citat