Pogledajte određenu poruku
Staro 09. 08. 2010.   #105
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao 3banchi
^ ti uopste nisi razumeo @Dacha poruku...a samim tim si potvrdio upravu njegovu tezu o razlici obrazovnog sistema Amerike i Evrope jer ti ne umes ili neces da ukapiras fabulu price i izvuces sustinu.
Nije on razumeo nista o Americi a prica li prica.. Eto ja sam nabrojao intelektualce Americkog tipa kao: Chomsky, King, West. Bar to.

Imas nekog u toj Evropi tog tipa? Mozda u Svedskoj kad si njih pomenuo? Zaista ne znam, pitam?

Citat:
E sad pogledaj primer recimo skandinavskih zemalja...oni se smatraju kao najefikasnije drustvo danasnjice, sa maksimalnim slobodama, politickim, verskim, licnim, sa jakim i zdravstvenim i obrazovnim sistemom dostupnim vecini stanovnistva i jakom podrskom drustva na polju socijalnih davanja i za socijalne kategorije stanovnika.
Inace je porediti Svede i Ameriku tesko. Svedi imaju kao neke licne slobode.. u poredjenju sa Amerima?

Pa ti ne razumes sta su to licne slobode, cini mi se.

Prvo pricas o velikim licnim slobodama tamo a onda pricas o velikim zdravstvenim i socijalnim izdavanjima, itd.

To je mozda humano ali nije licna sloboda. Ako ti neko dodje i kaze: DAJ PARE, to nije tvoja sloboda bato.

Licna sloboda je da ti imas mogucnost da kupis ono sto hoces i odbijes da placas sto neces, a ne da te drzava tera da placas nesto sto neces (dajes pare za nekog drugog). Ako imas veca socijalna davanja i slicno, onda su slobode pojedinca sve manje. Drustvo jeste humanije, ali licno si ostao uskracen.

Ili evo ti jos jedan primer. Licna sloboda je npr. da kazes hocu sam da obrazujem svoje dete (kod kuce). To u Americi moze jer imaju velike licne slobode. Ne znam koliko evropskih zemalja to dozvoljava? Znam da je nedavno jedan par iz Holandije dobio azil u SAD bas zbog toga. Itd.

Mada, evo uskracuju se neke: Obama je upravo (pre par meseci) uspeo da uvede medicinsku zastitu za sve. Znaci to jeste humano, ali licna sloboda je sad pretrpela udar jer vise nemas izbor da kazes NECU da placam zdravstveno osiguranje, sad moraju svi da ga imaju tj. placaju. Cao licna sloboda da sam odlucis hoces li ili neces osiguranje.

Sto se ostalog tice, u Americi sigurno ne nedostaje sloboda. Npr. upravo se vodi polemika oko izgradnje dzamije u blizini mesta napada 9/11 u NYC. I bice dozvoljeno JER tako zakon kaze. A sa druge strane, u nekim zemljama u Evropi zabranise izgradnju istih nedavno, zar ne?

Sta znam onda..

Citat:
Nasuprot tome drzava je neefikasna, jer nema niti jak aparat prinude, niti ima jakog krupnog kapitala, niti partijske elite. Jaka drzava i jako drustvo se iskljucuju...sto je drzava efikasnija to je drustvo neefikasnije i obrnuto, drustvo efikasno, drzava neefikasnija.
Inace, drustva koja imaju jak aparat prinude (npr. SSSR, Severna Koreja) nisu se bas pokazale nesto efikasna - zavisi sta se gleda: slanje ljudi u Sibir ili ekonomija, npr. :-)

Ima raznih primera, tako da.. itd.

Ne znam uopste ni sta pricas vise, iskreno jer tesko mi je da pratim vise kad brkas stvari kao licne slobode, ne razumes uopste, kao i onaj sa generalizacijom.. Tesko je raspravljati, bez uvrede.


P.S.
Usput, drzati server kao WikiLeaks je velika stvar. Ali nije bas lako ni stati ispred Hitlera, Staljina ili iskrcati se na Iwo Jimu na kojoj je 20K do zuba naoruzanih Japanaca. Ili izgraditi jednu Juznu Koreju. Mozda bi drzali u Svedskoj drugacije servere da je Hitler pobedio? Sta znam.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 09. 08. 2010. u 18:26.
degojs je offline   Odgovorite uz citat