Pogledajte određenu poruku
Staro 20. 07. 2006.   #3
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

Nisam naisao na slican problem, ali mi pada na pamet nesto slicno kao i tebi, recimo da napravis tabelu cached_data (koja je obicna tabela), sa dodatnim poljem koje sadrzi id ili ime korisnika koji gleda podatke, i jos jednu tabelu, npr. cached_data_stamps, sa id/imenom korisnika i vremenom nastanka pomenute kopije podataka. Tako mozes da pristupas podacima do mile volje, a znaces ko ih je kreirao i kada, pa ces moci da ih uklonis kada se vise ne koriste (verovatno bi ti odgovarao isti interval koji koristis za istek sesije, ili recimo period neaktivnosti korisnika veci od X minuta...). Posto se paginacija uglavnom implementira dodavanjem ekstra parametra URL-u (npr. ?page=), primetices da je jedina stranica koja nema ?page= parametar zapravo samo pocetna stranica, ona koju dobijes klikom na link koji vodi ka stranici, pa tu okolnost mozes iskoristiti kao priliku za generisanje podataka, a sve ostale zahteve za ?page samo vadis podatke iz kesha.

Ne znam da li bi ti ovo resilo problem, mada meni deluje ok (struktura same tabele ne bi morala da ima primarni key, samo index na polju user id/name, pored kljuceva koje tvoji podaci zahtevaju). Jedini problem bio bi ako znas da ce te podatke (verujem da su u pitanju neki glomazni izvestaji) gledati vise ljudi istovremeno, i to dosta cesto, sto bi, zavisno od broja zapisa u krajnjem rezultatu, moglo da prouzrokuje ubrzan rast baze ili povecan load.

[edit]Preduhitren sam [/edit]
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat