Pogledajte određenu poruku
Staro 15. 11. 2006.   #24
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Ne moze neko direktno sa fakulteta, na magistraturu i doktorat pa na fakultet, mora da malo i radi to sto predaje da bi imao pojma uopste sta je ono sto treba da ih nauci...
Ovo su uočili u SAD pre više od 50 godina, pa su osmislili primenjene (poslediplomske) studije - mi ih po novom Zakonu zovemo strukovne studije. U Evropi su donošenjem "Bolonje" priznali da je američki sistem školstva bolji, jer ako hoćeš da se baviš fundamentalnim znanjima upisuješ akademske studije, pa se ide do doktorata, a ako hoćeš da znanje primenjuješ u praksi ideš na MBA i (eventualno DBA - Doctor of Business Administration). Dobio sam naznake da će na FTN-u u Novom Sadu pustiti vremenom i DBA studije.
Hint: Pogledajte o kojim vrstama studija jedino raspravljaju u najeminentnijim ekonomskim časopisima na svetu.

Činjenica je da se ne mogu porediti osnovne sa poslediplomskim studijama, jer je odnos onih koji imaju želju (i kapacitet) da nešto nauče obrnuto srazmeran vrsti studija. Možeš biti koristan i interesantan koliko hoćeš, ako te sluša neko koga uopšte ne interesuje da bilo šta sazna, nauči i sl.

Naravno, što se tiče privatnih fakulteta, situacija je veoma slična kao i kod državnih, a moje lično iskustvo govori da sam na gostovanjima u određenom broju privatnih fakulteta jedino na Managementu na BK (Beograd) imao prilike da vidim studente koje u većini interesuje da čuju nešto novo i nešto nauče, i da budu veoma aktivni u pitanjima, tj. u komunikaciji sa predavačem.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat