Pogledajte određenu poruku
Staro 25. 07. 2008.   #10
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

[troll mode on]

Uskoro treba da odem na Road Trip. I pre nego sam otišao o meni se zna sledeće (tj. koga to zanima i može da pogleda)

- viza, gde sam bio, kod koga idem, kada, kojom kompanijom, koliko često putujem, kada sam bio poslednji put, koliko sam ostajao
- otisak prsta
- kad krenem, osim skenera pretljaga mogu me odabrati i prevrnuti nasumično ili zbog odredjenog razloga (18.sept.2001, full body search, poneo u prtljagu džezvu sa konturom pištolja)
- kad sletim, otisak se uporedjuje sa onim iz Kneza Miloša, već proverenim
- sken zenice se poredi sa pasošem (jednog lepog dana) i sa predhodnim podacima
- kad izadjem, čim uključim mobilni svi - od administratora u Telenor Srbija do Fox Moldera - mogu da znaju moju približnu lokaciju preko Cell ID
- ako uključim GPS da vidim gde sam, onda znaju i tačnu lokaciju
- šetajući tako sa mojom omiljenom mobilnom socijalnom mrežom *na mestu gde nisam nikada bio* lokalne firme mogu znati da li više volim vino ili pivo, koji sam pol, da li sam single i da mi kažu da kod njih jedna osoba 80% odgovara mom profilu
- ako krenem malo dalje, preko GPS, kartice, broja registarskih tablica, identifikacije u hotelu može se saznati tačno gde sam bio, šta sam radio, šta sam kupovao, koliko sam para potrošio, da li sam prekoračio dozvoljenu brzinu...

Sve ovo gore navedeno već odavno postoji i koristi se bez previše obraćanja pažnje u svakodnevnom životu, uglavnom radi olakšavanja, ubrzavanja ili činjenjem procesa bezbednijim.

Ili, da ironija bude veća, kao nešto što se predstavlja kao fantastična tehnička dostignuća i kao takvo promoviše. (slično kao kad neko kupi laptop na koji se loguješ sa identifikacijom otiska prsta što je super sve dok se ne slučajno poseče u kuhinji)

Neko kome sam ja naročito interesantan može da potera SELECT koji će mu (na zelenom ekranu sa fontom 24) dati sve podatke o meni, od slike i zenice do mashup Google mapa sa putanjom kretanja i pin-pointovima o tome gde sam radio šta.

A ako pored mene slučajno prodje Google Street View vozilo, možete me videti kako pretrčavam ulicu van pešačkog. Ako me kamera dobro uhvati, kazna može biti mailovana na kućnu adresu (poznato) ili se može platiti karticom (broj kartice poznat i biče naplaćeno automatski sa kamatom). Ovo se već radi, ali se prepoznavanje vrši preko broja tablice.

Pomenuh Google više puta... jedva čekam Android pa da mogu sve navedene podatke o sebi prosledim jednoj firmi i dobijem adekvatne oglase, na svakom mestu. To je ista ona cool firma koja pritom saradjuje sa represivnim kineskim režimom koji cenzuriše medije i maltretira svoje gradjane zbog slobode govora, isključivo radi profita.

CIA/BIA to makar rade za platu i ne smeta mi više što Amerikancima smeta Patriot Act.

[troll mode off]

Dokument o "tehničkim uslovima" poprilično zadire u privatnost, ali postavlja se pitanje gde u savremenom društvu *zaista* počinje vaša privatnost. Verovatno samo na WC šolji.

Kapiram da u Severnoj Koreji nemaju tih problema: nema e-maila, nema mobilnih, nema kartica, nema pasoša, nema interneta, nema "smart house" automatike...

Poslednja izmena od srdjan : 25. 07. 2008. u 03:24.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat