Pogledajte određenu poruku
Staro 06. 06. 2007.   #82
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
A sad, kako ćeš ti to da nazoveš 37,5% od bruto ili 62% na neto... to je stvar toga sa koje si strane koverte i šta želiš da dokažeš Sve u svemi, ni jedno ni drugo ovde ne plaća radnik, pa nema šta da "radnik mrzi državu" kao što degojs kaže, ili da ga poslodavac ubeđuje koga da voli a koga da mrzi - radnik i nema dodira sa tim što ide državi.
Pa nije isto, evo i zašto..

Evo ovako.. kako je ovde, a sad kako je u Srbiji - ne znam Doduše neko reče da je i u Srbiji sada isto, tj. da se neto računa kao bruto - porez.

Poslodavac i ja se dogovorimo da je moja plata npr. $100,000 godišnje. Oni meni imaju onda da daju $100,000 svake godine, a koliko će država da uzme od mene - poslodavac sa tim nema ništa. Uglavnom, poslodavac uvek plaća tih $100,000.

Stope poreza uopšte ne moraju biti iste svake godine (da sad ne ulazimo još i u to da nisu iste za nekog ko zarađuje npr. $20,000 i nekog ko zaradi $90,000; kao ni u to da se jednom godišnje opet računa koliko si zaradio pa možeš da dođeš u situaciju da država da tebi tzv. povrat, ili da moraš još da platiš državi). Ove godine mogu od tih $100,000 da mi uzmu npr. 44%, a iduće npr. 45%, prema tome jasno je da uzimaju od mene, jer poslodavac nema ništa sa tim koliko ću ja dobiti na ruke. Poslodavac uvek plaća tih $100,000.

U tvom slučaju promene stope poreza itekako utiču na to koliko poslodavac plaća (bruto), a ovde ne.

Sve skupa, bitno je da ako ćeš da upoređuješ poreze kod nas i na zapadu, da to radiš u odnosu na istu osnovu - ili bruto ili neto u oba slučaja, kako jablan reče, a ne kod nas u odnosu na neto, a ovamo u odnosu na bruto. Onda ispadne da su porezi kod nas fantastično veliki.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 06. 06. 2007. u 02:07.
degojs je offline   Odgovorite uz citat