Tema: Štednja
Pogledajte određenu poruku
Staro 03. 11. 2008.   #30
skaarj
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.09.2006
Lokacija: Zemlja cuda
Poruke: 114
Hvala: 11
3 "Hvala" u 3 poruka
skaarj is on a distinguished road
Default

Posto sam licno zainteresovan za zdravlje dolara malo sam proucavao temu. Probacu da objasnim sta se desava koliko sam ja skontao ali da ne davim previse.

Dolar je svetska valuta. Negde 1945. godine doneta je odluka da se sve valute mere prema dolaru. Tada je dolar imao pokrice u zlatu. Nikson je 1971. ukinuo zlatnu podlogu dolara. Sve drzave jedan deo svojih deviznih rezervi drze u dolarima, ali ne radi se o pravim dolarima nego o T-Bills (treasury bonds) koje stampa FED. Prema tome drzave cuvaju americki dug. FED nemilosrdno povecava kolicninu novca u opticaju posto deficit USA raste jako velikom brzinom. Da to radi NBS imali bismo hiperinflaciju. Zbog statusa US dolara oni beze od hiperinflacije raznim trikovima. Jedna od fora je da se dolarima kupuje nafta (primetite da cena nafte raste kako dolar slabi i opada kako dolar jaca) pa prakticno dolar ima podlogu u nafti (nije bas toliko jednostavno) a ne u zlatu. Naravno tu je i uvek kreativno racunanjae inflacije, BDP i nezaposlenosti. Poslednjih 20tak godina US vodi izuzetno ekspanzivnu politiku na podruciju finansija. Sve pod pretpostavkom da je moguc neograniceni rast sto je dovelo do toga da dispariteti nekih ekonomskih pokazatelja nikada nisu bili veci (trenutno u US nema stednje koja je vredna pomena, cene nekretnina uveliko nadilaze visedecenijske proseke...). Na kraju Greenspan (bivsi predsednik FEDa) povodom propasti banaka je priznao da nije bas dobro (da se blago izrazim) vodio ekonomsku politiku onih 19 godina koliko je bio na celu FEDa.
Situacija je losa, ali nije izvesno koliko lose ce se sve ovo zavrsiti. Moguca je ozbiljna recesija ili u najgorem slucaju velika depresija poput one 30tih godina.

Jedan od forumasa na jednom americkom forumu na pitanje da li uzimati kes iz banaka ili ulagati u zlato da bi se najbezbolnije prebrodila kriza nudi jednostavno resenje: Kupovati municiju i dugotrajnu konzerviranu hranu.

Za one koje ovo mozda bude dublje zanimalo: http://www.chrismartenson.com/crash-course
skaarj je offline   Odgovorite uz citat