Pogledajte određenu poruku
Staro 04. 10. 2007.   #5
djipko
član
Certified
 
Avatar djipko
 
Datum učlanjenja: 03.10.2006
Poruke: 96
Hvala: 27
44 "Hvala" u 26 poruka
djipko is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao DejanVesic Pogledajte poruku
Ono što je prvobitni dizajner trebalo da uradi odmah - uraditi refaktoring / normalizaciju tabela i to postupno.

Praktično znači uvođenje novih tabela, pored starih i odgovarajuće modifikovanje formi za unos, za ono što kači izmena. Stvari koje su read only (izveštaji) se mogu "prevariti" pogledima (views) koji od nove strukture simuliraju staru.

Sve se ovo izvodi po fazama, počev od najočiglednije do manje očiglednih izmena, tako da udar na vreme potrebno nije preveliki :-)
Ovo je odlicna ideja, posebno sa uvodjenjem paralelnih tabela. Reporte kao takve nemam, nego sam ja pisao excell VBA skripte (makroe da ne kazem) koje te podatke vade iz baze. Tu sam koristio standardne SQL upite tako da to necu morati previse da menjam. Razlog ovome je inace sto moji korisnici smatraju da im je tako 'preglednije' kad imaju u excellu.
Kad sve ode na server odlican MS ReportService bi trebalo da radi ovo

Citat:
Originalno napisao DejanVesic Pogledajte poruku
Samo projektovanje posla radi "unazad" - isprojektuj kako želiš da ti izgleda finalna baza, a onda odredi korake u vremenu kako da do toga stigneš.
Ovo sam vec uradio (osmislio), ali nisam hteo da krenem nisata da radim, jer se doticna baza koristi - svakodnevno. Moracu da dobro isplaniram te korake, ovo je razlog sto sam bio neodlucan da li uopste to raditi.

Citat:
Originalno napisao DejanVesic Pogledajte poruku
I reč saveta: ne radi ovo besplatno; predstavi prednosti novog rešenja poslodavcu (efikasniji rad, bolja upotreba podataka, manja cena održavanja itd) i to neka bude zvaničan projekat, a ne krstaški rat protiv loše strukture u slobodno vreme :-)
Hvala na odlicnom savetu, medjutim ja nisam freelance, tako da ovo radim 'besplatno' za platu... A vec sam predstavio prednosti, tako sam i dobio da ih sprovedem.
djipko je offline   Odgovorite uz citat