Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 12. 2006.   #2
Dejan Topalovic
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Wien, Austria
Poruke: 304
Hvala: 121
47 "Hvala" u 26 poruka
Dejan Topalovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za Dejan Topalovic
Default

Kod nas u firmi je razvijena jedna takva desktop aplikacija (uradjena u Delphiju, a baza je Oracle), koju ti opisujes i radi bas tako kako si naveo. Prilikom startanja, provjerava da li postoji upgrade verzija i automatski se aktualizuje. Autentifikacija se trenutno odvija putem uskladistene procedure u bazi.

Aplikacija radi savrseno, ali se planira "portanje" na web based aplikaciju, radi lakseg odrzavanja. Npr. imali smo dosta problema sa razlicitim client OS-ima (negdje je Win 2000, negdje Win XP, negdje je Win 2003 32bit ili 64 bit, dok recimo Linux nije podrzan, i td.), zatim problema sa performansama (kada koristimo dedicated mode na Oracle sevreru, onda se baza preoptereti kad broj istovremenih korisnika predje 500-600, a kada koristimo shared mode, onda se korisnici zale da im generisanje reporta i izlistavanje informacija traje dugo), te problema sa upgradeom Oracle client softwarea na svakom clientu. Ja sam taj problem Oracle client softwarea rijesio sistemskim silent installom na sve cliente, no to je samo workaround. Osim toga, ima jos situacija, koje se moraju "rucno" rjesavati, a koje bi se mogle sprijeciti prebacivanjem aplikacije na web.

Bas ove sedmice smo razradjivali planove za iducu godinu i razgovarali smo o prebacivanju te aplikacije na web.

Predlozeni grubi koncept izgleda ovako:
- DB engine ostaje Oracle
- kao middle tier koristice se Oracle Application server (ja sam predlagao kao alternativu JBoss, ali nece proci, jer vec koristimo Oracle Application server)
- servisi ce se razvijati kao SOA servisi i to koristeci Java tehnologije (J2EE, JSP, JSF i td.)
- podaci o korisnicima, privilegijama i rolama (eng. roles) ce se cuvati u LDAP repositoryu, kojemu ce se moci pristupati i iz drugih aplikacija
- na clientu ce biti potreban samo browser, a kao client tehnologije koristice se JavaScript i AJAX, te eventualno SVN za prikazivanje chartova; testirace se kompatibilnost sa najzastupljenijim browserima i ti browseri ce biti izlistani u preporucenoj listi browsera za koristenje; samim tim ce biti omogucena podrska i za Linux korisnike


Eto, to je onako ugrubo opisano...
__________________
Blog: Baze podataka
------------------------
Oracle OCP DBA
Oracle OCE SQL Expert
Oracle OCP Developer
Certified MySQL DBA
Dejan Topalovic je offline   Odgovorite uz citat