Pogledajte određenu poruku
Staro 28. 02. 2006.   #29
bokacbl
profesionalac
Professional
 
Avatar bokacbl
 
Datum učlanjenja: 09.01.2006
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 262
Hvala: 24
7 "Hvala" u 5 poruka
bokacbl is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za bokacbl
Default

Citat:
Originalno napisao mungos

Ono što ovdje fali jeste kombinacija ova dva ulazna faktora:

1. kvalitetan prodžekt menadžement koji zaista kapira suštinu priče, ne neki wannabe japiji koji su negdje čuli par buzzworda i misli da znaju da rade posao. (očigladan primjer svakavkih fejkera koji izigravaju neke menadžerdžiće su funkcioneri u 90% NGO organizacija koji se pojavljuju na TV)

2. novac
Ovo sto si naveo po meni ne rjesava problem jer, mislim da je ovaj problem kod nas mnogo kompleksniji zbog veoma komplikovanog trzista koje se ne zasniva na principima modernog poslovanja (zdrave konkurencije, poboljsanja sopstvenih usluga/proizvoda, dobro osmisljenih marketing planova..itd).
Realno gledano za osnivanje firme, placanje npr 2 radnika, na godisnjem nivou izadje oko 3000-4000 Eur sto i nije veliki kapital za pocetak, ali je problem u pronalazenju klijenata jer uvijek se desi da "ima jedan momak sto to radi za 100 Eur"
Konkretno po meni postoje dva osnovna problema(tj vise njih ali sazetih u dve stvari):
Problem 1. KLIJENTI - Nedovoljna IT pismenost, i shvatanje potrebe za kvalitetnim internet prezentacijama, poslovnom softveru, marketinskom nastupu itd. Na ovo se nadovezuju tzv. "znas me znam te" i "ima'l tu mene" princip, sto otezava kompanijama/pojedincima koji kvalitetno rade da dodju do posla. Definitivno ovo mora da se promijeni, jer ce kompanije sve vise morati da se bore za potencijalne klijente i tada ce kompanije/pojedinci koji kvalitetno rade doci do izrazaja (bar se nadam...)
Problem 2.KOMPANIJE/POJEDINCI
Web dizajnom se u danasnje vrijeme bavi svako.
Problem 1.Sve je vise i vise pojedinaca koji rade prezentacije klijentima koje sluze za njihovo licno dokazivanje (ultra-mega-giga dizajn, flash.. itd) umjesto da upotpune marketinski nastup klijenta, olaksaju pristup podacima o uslugama/proizvodu itd..
U ovom se posebno isticu ovi sto ih je naveo mungos "očigladan primjer svakavkih fejkera koji izigravaju neke menadžerdžiće su funkcioneri u 90% NGO organizacija koji se pojavljuju na TV".
Problem 2. Neki priuceni web dizajneri koji na ko zna koji nacin uzimaju enormne cifre za obicne internet prezentacije
Problem 3. Web dizajneri koji rade internet prezentacija za veoma male pare da bi imali reference i zaradili koju kintu..
Problem 4. Web dizajneri i menadzeri sa nastupom tipa "mi smo jedini koji to rade u ovoj zemlji, jedini koristimo najnovije tehnologije xxx, yyy itd" i onda mene klijent pita jel ti koristis PHP??
Off Topic: evo jednog svjezeg primjera: "3Steps ICT je jedina grupacija u Republici Srpskoj specijalizovana za Internet komuniciranje, strateški dizajn, menadžment, marketing i sigurnost."
Mislim napisati "jedina" je tesko za firmu koja se bavi hidrogeologijom ili otkrivanjem uzroka zemljotresa, a kamoli za " Internet komuniciranje, strateški dizajn, menadžment, marketing i sigurnost"...

Sve ovo stvara jednu negativnu sliku o ljudima koji se bave web dizajnom i kompanije/pojedinci koji rade kvalitetno trpe zbog toga...

Poslednja izmena od bokacbl : 28. 02. 2006. u 00:35.
bokacbl je offline   Odgovorite uz citat